StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Światowy Dzień Malarii 2023...

Światowy Dzień Malarii 2023 w IMMiT

26.04.2023

Specjaliści z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed w Gdyni na czele z dr. hab. Maciejem Grzybkiem, prof. uczelni z Zakładu Parazytologii Tropikalnej zorganizowali 25 kwietnia 2023 r. konferencję z okazji przypadającego tego dnia Światowego Dnia Malarii ustanowionego przez WHO. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: prorektor ds. studenckich GUMed dr hab. Tomasz Smiatacz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu z IMMiT prof. Przemysław Rutkowski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej prof. Marcin Renke oraz powiatowy inspektor sanitarny w Gdyni lek. Tomasz Kiliński.

Spotykamy się dzisiaj w IMMiT, aby podnieść świadomość pracowników systemu ochrony zdrowia, pacjentów, podróżników, a także osób, które wybierają się za granicę, aby w sposób bezpieczny mogli spędzać czas za granicą i żeby wrócili w pełnym zdrowiu do domów. Malaria powoduje rocznie ponad 240 mln zarażeń i kończy się to około 600 tys. zgonów w skali świata, dlatego warto o niej mówić – podkreślał dr hab. Maciej Grzybek, prof. uczelni przed oficjalnym otwarciem obrad.

Jak wskazywał Profesor, warto mówić o najnowszych metodach diagnostycznych i epidemiologii malarii, aby umożliwić pacjentom, wyjeżdżającym do krajów tropikalnych oraz przygotowującym ich do tego personelowi lekarskiemu dostęp do najnowszej wiedzy z zakresu przeciwdziałania zachorowaniu na to schorzenie.

Światowy Dzień Malarii 2023 w IMMiT

Konferencję otworzył prorektor dr hab. Tomasz Smiatacz.

Malaria nadal stanowi wyzwanie. Mamy leki przeciwmalaryczne i duże możliwości oddziaływania środowiskowego, pojawiła się szczepionka. Nadal jesteśmy daleko od celu, jednak myślę, że będzie się dokonywał postęp w tej kwestii. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wielu z nas znów zaczęło podróżować i narażać się na zachorowanie – podkreślał prorektor dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed.

Głos zabrał także dziekan Wydziału prof. Przemysław Rutkowski.

Bardzo się cieszę, że mogę tu być. Gratuluję Państwu tego, że spotykacie się Państwo tutaj już po raz drugi i omawiacie zagadnienia prewencji i diagnostyki malarii – mówił dziekan prof. Przemysław Rutkowski. – Mam nadzieję, że obrady będą owocne i umożliwią wyciągnięcie wniosków, które pozwolą w przyszłości podjąć dalsze działanie związane z tymi zagadnieniami.

Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Katarzyna Sikorska, p.o. kierownika IMMiT, która omówiła występowanie malarii w Polsce w ostatnich latach, podkreślając, że choć pandemia COVID-19 spowodowała czasowe zmniejszenie liczby przypadków tej choroby w naszym kraju, w ostatnich latach obserwuje się jej wzrost do wartości sprzed 2020 r. W kolejnym wystąpieniu dr Agnieszka Wroczyńska z UCMMiT wyjaśniła zasady przygotowania do podróży do krajów, gdzie choroba ta występuje powszechnie.

Podczas wykładów zamykających konferencję dr Anna Kuna z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych przybliżyła tematykę aktualnych wytycznych profilaktyki malarii, natomiast dr hab. Beata Szostakowska z Zakładu Parazytologii Tropikalnej omówiła zagadnienia związane z diagnostyką tego schorzenia.

Malaria jest chorobą wektorową, którą wywołuje pierwotniak z rodzaju Plasmodium. Jest ona przenoszona przez samice komara z rodzaju Anopheles i stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie. Za rozwój zimnicy odpowiedzialnych jest 5 gatunków Plasmodium: P. falciparum, P. vivax, P. malariae, P. ovale i P. knowlesi. P. falciparum jest najbardziej niebezpiecznym gatunkiem i jest odpowiedzialny za większość przypadków ciężkiej i śmiertelnej malarii.

Do zarażenia zarodźcem malarii w większości przypadków dochodzi poprzez ukłucie komara. Istnieją również inne drogi zarażenia, takie jak wędrówka pasożyta z krwią matki do ciała płodu (via placenta), czy poprzez kontakt z krwią zarażonego (np. poprzez zakłucie igłą podczas zabiegów pielęgniarskich). W latach 2021-2022 na zimnicę zachorowało 488 mln ludzi, co spowodowało ponad 1,24 mln zgonów w skali świata.

cienki_rozmaz_krwi_malaria.jpg

Badanie cienkiego rozmazu krwi umożliwia potwierdzenie zarażenia, ocenę liczby zarażonych czerwonych krwinek (poziom parazytemii), rozpoznanie gatunku i formy rozwojowej pasożyta. Na zdjęciu widoczne liczne młode trofozoity (pierścionki) P. falciparum w czerwonych krwinkach. Bardzo wysoka parazytemia świadczy o poważnym stanie pacjenta.
fot. dr hab. Maciej Grzybek, prof. uczelni

Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej IMMiT prowadzi kompleksową diagnostykę malarii u pacjentów powracających ze strefy tropikalnej. Laboratorium diagnostyczne Zakładu Parazytologii Tropikalnej wykorzystuje badania podstawowe – cienki rozmaz krwi i badanie grubej kropli krwi jako złoty standard diagnostyczny, oraz badania molekularne z wykorzystaniem łańcuchowej reakcji polimerazy. Pracownicy Zakładu organizują szkolenia i kursy doskonalące dla diagnostów laboratoryjnych celem poprawienia jakości i skuteczności diagnostyki malarii i innych chorób tropikalnych i pasożytniczych.

fot. Paweł Sudara/GUMed