"Zdolni z Pomorza" poznawali druk 3D i spektrometrię mas

21.04.2023

Wydział Farmaceutyczny GUMed 15 kwietnia 2023 r. gościł uczniów szkół ponadpodstawowych podczas 21 spotkania w ramach programu Zdolni z Pomorza. Tematem przewodnim wydarzenia z udziałem specjalistów z Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej był druk 3D i jego zastosowanie w analityce chemicznej i farmaceutycznej. Spotkanie rozpoczął dr Mariusz Belka. Ekspert wygłosił wykład pt. Nowoczesna analityka substancji leczniczych, w czym mogą pomóc drukarki 3D i spektrometry mas?, podczas którego słuchacze zapoznali się technikami druku 3D, materiałami używanymi w drukarkach oraz zastosowaniami tej technologii.

ZzP_1.jpg

wykład dr. Mariusza Belki

W kolejnej części wydarzenia mgr Dagmara Szynkiewicz poprowadziła zajęcia laboratoryjne, podczas których uczniowie dowiedzieli się więcej o przykładach zastosowań druku 3D w chemii farmaceutycznej oraz najważniejszych cechach różnych technologii druku 3D, które wpływają na ich praktyczne wykorzystanie. W tajniki działania spektrometrów mas uczestników spotkania wprowadził natomiast mgr inż. Paweł Georgiev. Wykorzystując chromatografię gazową sprzężoną ze spektrometrem mas, uczniowie zbadali skład chemiczny maści leczniczej. Specjalista omówił także budowę aparatu analitycznego oraz nadzorował samodzielne przygotowanie przez uczniów próbek do analizy.

ZzP_2.jpg

warsztaty z mgr Dagmarą Szynkiewicz

Ostatnim punktem wydarzenia były zajęcia z dr. Szymonem Ulenbergiem, który zaznajomił słuchaczy z wymogami stawianymi substancjom leczniczym opisanym w farmakopei. Uczestnicy przeprowadzili również serię eksperymentów mających na celu potwierdzenie tożsamości wybranych substancji leczniczych. Kolejne spotkanie akademickie z uczniami szkół ponadpodstawowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbędzie się 27 maja 2023 r. i dotyczyć będzie tematyki bakteriofagów.

ZzP_3.jpg

warsztaty z mgr. inż. Pawłem Georgievem

Program Zdolni z Pomorza jest projektem realizowanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Jego celem jest zapewnienie uczniom szczególnie uzdolnionym odpowiedniego wsparcia rozwoju poprzez właściwą diagnozę uzdolnień i adekwatne formy wsparcia.

fot. dr hab. Szymon Dziomba/GUMed