StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023O zrównoważonej przyszłości...

O zrównoważonej przyszłości edukacji międzynarodowej – APAIE 2023

24.03.2023

Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni i dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji wzięli udział w jednej z największych i najważniejszych konferencji dotyczących szkolnictwa wyższego APAIE 2023 (Asia Pacific Association for International Education), która odbyła się w dniach 13-17 marca 2023 r. w Queen Sirikit National Convention Center w Bangkoku w Tajlandii.


IMG-20230315-WA0002.jpg

APAIE to organizacja promująca międzynarodowe szkolnictwo wyższe w regionie Azji i Pacyfiku. Coroczna konferencja gromadzi przedstawicieli środowiska akademickiego z całego świata. Towarzyszą jej międzynarodowe targi edukacyjne, prezentujące systemy szkolnictwa wyższego z kilkudziesięciu krajów. W tegorocznym wydarzeniu, zorganizowanym w formule stacjonarnej po 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią, wzięło udział blisko 3000 uczestników z 70 państw. Świadczy to o dużym zainteresowaniu tym regionem świata oraz ważnej roli Azji i Pacyfiku w międzynarodowej edukacji.

Obrady otworzyła prezydent APAIE prof. Sarah Todd.

Ten region świata to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów na świecie a ta różnorodność jest widoczna nie tylko w geografii, kulturze, stylu życia i języku, ale także w szkolnictwie wyższym. Podejścia i etapy internacjonalizacji systemów szkolnictwa wyższego są bardzo zróżnicowane, a APAIE daje możliwość lepszego poznania tej ekscytującej części świata i rozwijania trwałych partnerstw z instytucjami z całego regionu Azji i Pacyfiku – mówiła prof. Sarah Todd.

Polskie stoisko przygotowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej reprezentowało 7 uczelni różnych typów z różnych części kraju. Delegacji towarzyszyli zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Skrodzki oraz dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki.


20230314_100442.jpg

W trakcie konferencji odbyło się również spotkanie dyrekcji MEiN i NAWA z przedstawicielami tajskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Nauki, Badań i Innowacji, podczas którego strona polska przedstawiła ofertę włączenia Tajlandii do programu Zawadzka NAWA. Podkreśla to zainteresowanie naszego kraju współpracą bilateralną z krajami Azji Południowo-Wschodniej. Oferta to 5 rocznych stypendiów (zwolnienie z czesnego w wysokości ok. 100 000 THB rocznie + stypendium w wysokości 12 500 THB miesięcznie) dla studentów z Tajlandii, przyjeżdżających do Polski w ramach polsko-tajskiej umowy o współpracy bilateralnej.

Po zakończeniu konferencji polska delegacja spotkała się również w siedzibie Ambasady RP w Królestwie Tajlandii z ambasadorem Waldemarem Dubaniowskim. Rozmowy były okazją do podsumowania udziału w wydarzeniu i planów na kolejne działania oraz omówienia potencjału współpracy z regionem Azji i Pacyfiku. Warto podkreślić, że młodzi Tajowie są zainteresowani studiami medycznymi za granicą, zatem warto ich zachęcać do studiowania właśnie w Polsce. Przedstawiciele naszej Uczelni spotkali się w tym celu również z tajską Agencją Rekrutacyjną z siedzibą w Bangkoku.

fot. Ewa Kiszka/GUMed