StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Nowe technologie i zagrożen...

Nowe technologie i zagrożenia. Warsztaty z cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia

15.03.2023

Potencjał Artificial Inteligence w rutynowej opiece nad pacjentami wciąż jeszcze nie jest do końca wykorzystany, choć cyfrowe rozwiązania korzystnie wpłynęłyby np. na dostępność systemów ochrony zdrowia. Rozwój cyfrowych narzędzi w obszarze zdrowia to nowe możliwości dla lekarzy i pacjentów. Aby ułatwić studentom, doktorantom i pracownikom Uczelni Fahrenheita wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, powstał kurs, podczas którego dowiedzą się, jak zaprojektować produkt lub usługę i wprowadzić ją na rynek. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu InnovAId.

Gdański Uniwersytet Medyczny przygotował kurs, podczas którego eksperci m.in. z Centrum Transferu Technologii GUMed oraz Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER w przystępny sposób podzielą się wiedzą przydatną na różnych etapach projektowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarze digital health.

Dzięki nowym technologiom sektor medyczny rozwija się niezwykle dynamicznie. Powstają nie tylko urządzenia ratujące życie, ale też złożone systemy informatyczne przetwarzające np. dane pacjentów i przebieg procesu hospitalizacji. Eksperci podkreślają, że rozwój technologii medycznych zawsze powinien iść w parze z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. W skrajnym przypadku bowiem niekontrolowana zmiana parametrów urządzenia może doprowadzić do śmierci pacjenta. Potencjalnie niebezpieczne luki i błędy wykrywano już m.in. w urządzeniach regulujących pracę serca czy aparaturze anestezjologicznej. Z kolei atak złośliwego oprogramowania może zakłócić lub uniemożliwić przeprowadzenie zaplanowanych operacji.

James Matchett
James Matchett

Nowe technologie jako możliwości i wyzwania będą tematem kolejnego spotkania w ramach projektu InnovAId. Gościem wydarzenia będzie James Matchett z firmy Kainos – Cyber Security Engineer, który od kilku lat pracuje na rzecz podmiotów z sektora ochrony zdrowia. Ekspert opowie, na czym polega jego praca i podzieli się doświadczeniami, m.in. w zakresie zabezpieczania danych pacjentów, zwalczania cyberataków i radzenia sobie z ich konsekwencjami.

Najbliższe spotkanie pt. Cryptogenesis – The origins, interfaces and implications of Cyber Security in Healthcarer odbędzie się 21 marca 2023 r. o godz. 17:00 w formule hybrydowej w sali wykładowej im. prof. Stanisława Hillera (Collegium Biomedicum, ul. Dębinki 1, Gdańsk) oraz na platformie Teams.

Formularz rejestracyjny dostępny jest w formie cyfrowej.

Kurs powstał w ramach projektu InnovAId realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego, obok GUMed, wchodzą uczelnie z Holandii (University Medical Center Utrecht), Belgii (University of Applied Sciences and Arts) i Portugalii (Lisbon School of Nursing). Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie www.eit-hei.eu/projects/innovaid/.


LOGO_2.jpg