Rekord Polski w samobadaniu piersi ustanowiony

9.03.2023


badaj_sie_i_wygrywaj_z_rakiem_wydarzenie_w_ecs_fot_dominik_paszlinski_4_.jpg


Ponad 150 kobiet wzięło udział w akcji dotyczącej ryzyka, profilaktyki i leczenia raka piersi odbywającej się 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności. Podczas wydarzenia ustanowiono nowy rekord Polski w jednoczesnym samobadaniu piersi. Wzięły w nim udział także reprezentantki GUMed – studentka III r. położnictwa Dominika Rabant, która wygłosiła prelekcję nt. profilaktyki raka piersi, epidemiologii i czynników ryzyka wraz z przykładami sławnych osób, które podjęły się profilaktycznej mastektomii oraz dr Anna Szablewska z Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego, która przybliżyła uczestniczkom czynniki psychoonkologiczne w rozwoju i leczeniu choroby.

Podczas spotkania w ECS instruktaż samobadania piersi prowadziła studentka Dominika Rabant.

Stajemy przed lustrem z rękami wzdłuż ciała i sprawdzamy, czy widzimy jakąś asymetrię, czy widzimy zmiany charakterystyczne, np. skórkę pomarańczową, zmiany kształtu piersi, wciągnięcie brodawki czy zmiany na brodawce – tłumaczyła Dominika Rabant. – Po obserwacji piersi w pozycji wyprostowanej, dłonie kierujemy za głowę, a potem na biodra i patrzymy, czy w takich pozycjach nie pojawiają się jakieś zmiany. Następnie zaleca się ściskanie brodawki, aby zobaczyć, czy nie ma żadnego wysięku. W trakcie badania palpacyjnego, które wykonujemy trzema palcami, miejsce po miejscu wykonujemy okrężne ruchy od zewnętrznej części piersi, kierując się w stronę brodawki. Trzeba pamiętać o sprawdzaniu węzłów chłonnych pod pachami oraz w okolicy pod- i nadobojczykowej. Każda zmiana musi być sygnałem, aby zgłosić się do specjalisty.


ecs.png


Samobadanie trwało 3 minuty i 10 sekund, a wzięło w nim udział 156 osób, co pozwoliło ustanowić rekord Polski. Potwierdzający to certyfikat odebrała Monika Chabior, zastępczyni Prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Była to doskonała okazja, by zasięgnąć informacji na temat profilaktyki i leczenia raka piersi na stoiskach Fundacji OmeaLife, Wsparcie na Starcie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie na wszelkie pytania odpowiadały studentki z SKN Przyszłe Położne i SKN Promocji Zdrowia. Centrum Równego Traktowania zachęcało do rozmowy z psychologiem, a Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień informował o dostępnych w Gdańsku programach promujących zdrowie. W spotkaniu uczestniczył także dr Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed.

Na koniec standuperka Ewa Stasiewicz przedstawiła autorski program przygotowany specjalnie na to wydarzenie.


badaj_sie_i_wygrywaj_z_rakiem_wydarzenie_w_ecs_fot_dominik_paszlinski_3_.jpg


Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. osób umiera z jego powodu.

Fot. Dominik Paszkliński/gdansk.pl