O kobietach nie tylko dla kobiet – wykład dr Marzeny Mazur

9.03.2023


P.Sudara_-_O_kobietach_nie_tylko_dla_kobiet_-_008.jpg


Jak zapowiadaliśmy, tak też było – za nami wykład pełen dobrej energii, wiedzy i inspiracji, który dla społeczności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wygłosiła dr Marzena Mazur. Spotkanie odbywające się 8 marca 2023 r. pod hasłem Jestem kobietą pracującą i niczego się nie boję!, choć dotyczyło wyzwań, z jakimi mierzą się współcześnie kobiety, zainteresowało nie tylko przedstawicielki płci pięknej. Inicjatorkami wydarzenia były prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych oraz dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia. Jego frekwencja pozytywnie zaskoczyła wszystkich i pokazała, jak duża jest potrzeba tego rodzaju inicjatyw.

Jak podkreśliła na wstępie prof. Agnieszka Zimmermann, spotkanie było pewną formą podziękowania za codzienną pracę i zaangażowanie, jak również wkład w budowanie społeczności akademickiej GUMed.

To od nas zależy, czy atmosfera, jaką stworzymy w Uczelni, będzie przyjazna i motywująca do dalszego rozwoju. Najważniejsze, żebyśmy sami sobie nie stawiali granic – mówiła prof. Edyta Szurowska. – Mam nadzieję, że takie spotkania staną się nową tradycją i będziemy je kontynuować.


P.Sudara_-_O_kobietach_nie_tylko_dla_kobiet_-_003.jpg


O tym, jak zmieniać atmosferę na lepszą, walczyć z często krzywdzącymi schematami i stereotypami oraz pułapkami czyhającymi współcześnie na kobiety aktywne zawodowo w sposób interesujący i angażujący odbiorców mówiła dr Marzena Mazur, psycholożka biznesu, wykładowczyni akademicka, trenerka i dziennikarka radia TOK FM. Jak wskazywała, w branżach zdominowanych przez kobiety istotnie obniżone są zarobki, panie mają niewielkie szanse na awans, a jeśli już się nadarzy taka sposobność to głównie w sytuacji o dużym prawdopodobieństwie porażki. W swojej prezentacji dr Mazur wyjaśniła, czym jest m.in. szklany sufit, lepka podłoga, szklane ruchome schody i szklany klif.

Choć większy odsetek kobiet niż mężczyzn kończy studia wyższe, panie stanowią jedynie 12-14 proc. członków zarządów spółek na świecie. Co więcej, na 190 państw, tylko w 9 rządzi kobieta – wyliczała dr Mazur.

Ekspertka zwróciła uwagę na fakt, iż pozytywna korelacja między odniesieniem sukcesu a byciem lubianym dotyczy wyłącznie mężczyzn. Kobieta, zdaniem dr Mazur, musi wybrać czy chce być lubiana, czy odnieść sukces, czego potwierdzeniem były przytoczone badania.


P.Sudara_-_O_kobietach_nie_tylko_dla_kobiet_-_014.jpg


W naszym kręgu kulturowym nie pokazujemy, że kobiety też mogą i podejmują wyzwania. Moja babcia mawiała, siedź w kącie, a znajdą Cię. Takie przekonanie jest wciąż obecne w naszej świadomości – dodawała dr Mazur.

Prelegentka nie zostawiła jednak uczestników spotkania z pesymistyczną wizją rzeczywistością i piętrzących się trudności na drodze kariery aktywnej kobiety. To, co wynieśliśmy z wykładu, to dobre rady, jak walczyć z syndromem Kopciuszka i oszusta oraz skutecznie budować wiarę we własne siły. Przesłanie to sprowadza się do kilku zasad – świętujmy nasze sukcesy, nie bójmy się, oczekujmy i prośmy o swoje, podejmujmy wyzwania i nie przejmujmy się opinią innych.

Jak podkreślił biorący udział w spotkaniu prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki uczelnia medyczna jest miejscem, w którym szklany sufit naprawdę można przebić.