StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Projekt mikrobiologów i pat...

Projekt mikrobiologów i patofizjologów z finansowaniem AMI

3.03.2023

Naukowcy GUMed: dr hab. Tomasz Jarzembowski z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej i dr Agnieszka Daca z Zakładu Patologii i Reumatologii Doświadczalnej uzyskali finansowanie Society of Applied Microbiology (AMI) na projekt identyfikacji swoistych i uniwersalnych markerów białkowych świadczących o wysokim rozwoju urosepsy.

od lewej: dr Katarzyna Wiśniewska, dr hab. Lidia Piechowicz, prof. uczelni, dr hab. Tomasz Jarzembowski

od lewej: dr Katarzyna Wiśniewska; dr hab. Lidia Piechowicz, prof. uczelni; dr hab. Tomasz Jarzembowski


Projekt został dofinansowany w ramach programu Small Research Projects and Equipment Fund realizowanego przez AMI. Potrzeba realizacji tego zadania wynika z powszechności występowania zakażeń układu moczowego w populacji ogólnej oraz z braku sposobów na obiektywna ocenę rokowania rozwoju bakteriurii u pacjenta – wyjaśnia dr hab. Tomasz Jarzembowski.

Tematyka zakażeń układu moczowego jest przedmiotem zainteresowania zespołu GUMed, mającego w tym zakresie na swoim koncie patent krajowy oraz zgłoszenie w Europejskim Urzędzie Patentowym. W skład grupy oprócz Laureatów programu AMI wchodzą: dr hab. Lidia Piechowicz, prof. uczelni, kierownik Katedry Mikrobiologii, prof. Ewa Bryl, kierownik Zakładu Patologii i Reumatologii Doświadczalnej, dr Katarzyna Wiśniewska z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej oraz prof. Jacek Witkowski, kierownik Katedry i Zakładu Fizjopatologii GUMed.

od lewej: dr Agnieszka Daca, prof. Jacek Witkowski, prof. Ewa Bryl

od lewej: od lewej: dr Agnieszka Daca, prof. Jacek Witkowski, prof. Ewa Bryl


Badanie realizowane jest w partnerstwie z BIOSCOPE Research Group, School of Science and Technology, Universidade NOVA de Lisboa. Materiał do badań zostanie opracowany w Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej GUMed, natomiast identyfikacja białek zostanie przeprowadzona za pomocą innowacyjnej, wysokorozdzielczej analizy proteomicznej przy współpracy z naukowcami z jednostki w Lizbonie.

fot. archiwum prywatne