StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Nagrodzeni za znaczące osią...

Nagrodzeni za znaczące osiągnięcia wdrożeniowe i naukowe

21.02.2023

20230219_164623.jpg

Badacze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed znaleźli się w gronie laureatów nagród Ministra Edukacji i Nauki, które wręczono 19 lutego 2023 r. podczas Gali Nauki Polskiej. Wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w działalności wdrożeniowej odebrały prof. Natalia Marek-Trzonkowska z Zakładu Medycyny Rodzinnej GUMed, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG i dr Karolina Piekarska z Laboratorium Immunologii i Transplantologii Klinicznej UCK, doktorantka w Zakładzie Medycyny Rodzinnej GUMed, natomiast nagrodę indywidualną otrzymał dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytety Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Natalię Marek-Trzonkowską i dr Karolinę Piekarską doceniono za badania, które doprowadziły w 2020 r. do powstania 2 wynalazków związanych z terapią komórkami Tregs. Zgłoszono je do Europejskiego Urzędu Patentowego oraz opublikowano w piśmie Nature Communications. Wynalazki te umożliwiają wzmocnienie potencjału terapeutycznego limfocytów Tregs namnażanych w warunkach in vitro w obecności mezenchymalnych komórek macierzystych (MSCs). Opracowane metody powstały dzięki współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańskiego i spółki PolTREG SA, przez którą są komercjalizowane i wdrażane do terapii cukrzycy typu 1 u dzieci.

Dr Łukasz Rąbalski otrzymał nagrodę za ustalenie zmienności genetycznej wirusa SARS-CoV-2 wewnątrz populacji ludzkiej oraz w trakcie transmisji międzygatunkowych. W trakcie swoich prac wykazał, jak wirus wywołujący chorobę COVID-19 zmieniał się genetycznie. To, co obserwujemy jako pojawiające się kolejne warianty wirusa, można scharakteryzować poprzez określenie utrwalania się nowych mutacji w jednostce czasu. Pozwala to np. na przewidywanie zmienności wirusa w przypadku kolejnych infekcji międzygatunkowych. Wyniki prac opublikowano m.in. w pismach Eurosurveillance i Emerging Infectious Diseases, które wydają europejskie i amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych.

Fot. archiwum prywatne