Zmarł prof. Wiktor Rzeczycki

16.02.2023

prof._Wiktor_Rzeczycki.png

Z żalem informujemy, że 13 lutego 2023 r. zmarł

prof. dr hab. Wiktor Rzeczycki

wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Chemii Ogólnej AMG (obecnie Chemii Medycznej GUMed), zatrudniony w Uczelni w latach 1982-1999.

W 1952 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Biochemii AMG jako zastępca asystenta. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1959 r. na podstawie pracy pt. Kwas neuraminowy białek surowicy krwi, sposoby jego oznaczania, a w 1964 r. – stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy Białka zasadowe mitochondriów nerki wieprza. W 1969 r. został przeniesiony do Akademii Medycznej w Białymstoku, w której pracował do 1980 r. na stanowisku kierownika Zakładu Biochemii.
W latach 1980-1982 zatrudniony w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni na stanowisku kierownika Zakładu Biochemii i Toksykologii. W 1981 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. Następnie do 1999 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Chemii Ogólnej.

Zasłużony nauczyciel akademicki oraz promotor wielu doktorantów i habilitantów. Wychowawca przyszłych profesorów.

Brał czynny udział w licznych zjazdach naukowych, zarówno krajowych i zagranicznych, gdzie wygłosił kilkadziesiąt komunikatów. Za swoje prace był nagradzany kilkanaście razy indywidualnymi oraz zespołowymi nagrodami Ministerstwa. Jego zainteresowania naukowe obejmowały charakterystykę kwasów sialowych w surowicy krwi ludzi i myszy z nowotworem ascites Ehrlicha, charakterystykę białek zasadowych w mitochondriach i wpływu różnego rodzaju białek zasadowych w chorobie nowotworowej oraz metabolizmu kolageny w tkankach nowotworowych. Zajmował się również wpływem różnego rodzaju ksenobiotyków na utlenianie mitochondialne.

Sekretarz II Wydziału Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, przez dwie kadencje przewodniczący Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, przewodniczący Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego oraz członek Zarządu Głównego PTBioch, członek Komitetu Biochemii i Biofizyki Wydziału Nauk Biologicznych PAN.

Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi (1974 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983 r.), Zasłużonemu AMG (1996 r.)

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 18 lutego 2023 r. o godz. 11:00 w Starej Kaplicy na cmentarzu Srebrzysko (ul. Srebrniki 12, Gdańsk).