Profesor Sznurkowski pierwszym autorem rekomendacji PTGO

13.02.2023

prof. Jacek Sznurkowski
prof. Jacek Sznurkowski

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (PTGO) pod kierownictwem prof. Jacka Sznurkowskiego z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed opracował i opublikował polskie rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia raka endometrium. Praca pt. The Polish Society of Gynecological Oncology Guidelines for the Diagnosis and Treatment of Endometrial Carcinoma (2023) ukazała się w czasopiśmie Journal of Clinical Medicine (IF=4,964). W skład grupy wchodzili specjaliści nie tylko z zakresu ginekologii onkologicznej, ale również radioterapii, patomorfologii, diagnostyki molekularnej i onkologii klinicznej. Celem zaleceń jest usprawnienie, ujednolicenie i poprawa wyników leczenia pacjentów z rakiem endometrium w Polsce.

Rekomendacje przeznaczone są dla ginekologów, ginekologów onkologów, chirurgów, patologów, genetyków, radioterapeutów, onkologów klinicznych, lekarzy rodzinnych, zespołów opieki paliatywnej i pracowników ochrony zdrowia o specjalnościach pokrewnych związanych z procesem leczenia onkologicznego. Są to pierwsze tego rodzaju zalecenia dotyczące raka endometrium zarówno w polskiej onkologii, jak i na świecie.

Przeprowadzona wstępna ocena inkrementalnych korzyści w zakresie skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa, związanych z wprowadzeniem nowych zaleceń do praktyki klinicznej w relacji do inkrementalnych kosztów z tym związanych sugeruje, że wydając relatywnie nieduże pieniądze na diagnostykę molekularną na początku leczenia raka endometrium, można zaoszczędzić na całej sekwencji terapeutycznej. Powinno to obniżyć koszty w całej ginekologii onkologicznej, ponieważ rak endometrium jest najliczniejszym złośliwym nowotworem ginekologicznym w Polsce – wyjaśnia prof. Jacek Sznurkowski.

Proces tworzenia zaleceń PTGO obejmował 6 etapów:

  1. powołanie wielodyscyplinarnego zespołu ekspertów (ginekolog, onkolog, patomorfolog, genetyk, onkolog kliniczny, radioterapeuta),
  2. identyfikacja danych naukowych,
  3. formułowanie wytycznych,
  4. ocena koherentności z wytycznymi europejskimi i amerykańskimi (USA),
  5. ocena wytycznych przez ekspertów zewnętrznych,
  6. integracja stanowiska ekspertów zewnętrznych z pierwotną treścią sformułowanych wytycznych.

Rekomendacje oparte są wyłącznie na sile dowodu naukowego i powstawały zgodnie z metodologią AGREE II (Appraisal of Guidelines for Research and Evaluation) zalecaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

fot. archiwum prywatne