Profesor José Luis Capelo Martinez z Uniwersytetu NOVA w Lizbonie wygłosi wykład otwarty Prescriptomics 9 lutego 2023 r. o godz. 10:00. Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej w sali seminaryjnej Zakładu Mikrobiologii Jamy Ustnej GUMed (ul. Dębowa 25, 80-204 Gdańsk) oraz online za pomocą platformy Zoom (link do spotkania). Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
Wykład oraz wizyta prof. José Luisa Capelo Martineza jest wynikiem nawiązania współpracy naukowej zespołu Profesora z grupą badaczy z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej, Katedry i Zakładu Fizjopatologii oraz Katedry i Zakładu Patologii Reumatologii Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Współpraca ma na celu rozwój innowacyjnej diagnostyki zakażeń układu moczowego.
W trakcie wykładu prof. Capelo Martinez przedstawi koncepcję preskryptomiki napędzaną chemią analityczną, postępy w obróbce próbek, spektrometrii mas, chromatografii i bioinformatyce w kontekście spersonalizowanego leczenia. Specjalista skupi się głównie na zastosowaniu analizy proteomicznej moczu w diagnostyce raka pęcherza moczowego.
Sylwetka prelegenta: prof. José Luis Capelo Martinez uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie chemii na Uniwersytecie w Santiago de Compostela (Hiszpania), doktorat z chemii analitycznej na Uniwersytecie w Vigo, UVIGO (Hiszpania, nagroda za najlepszą pracę doktorską 2002) oraz Post-Doc w Instituto Superior Técnico de Lisboa (Portugalia). Jego kariera akademicka obejmuje asystenta i wykładowcę w UVIGO, pracownika naukowego na Wydziale Chemii Nowego Uniwersytetu w Lizbonie, CD-FCT-UNL, pracownika naukowego w CD-UVIGO oraz asystenta profesora w CD-FCT-UNL. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w CD-FCT-UNL. Prof. Capelo jest współkierownikiem bioscopegroup. Przewodniczył 40 międzynarodowym konferencjom, a obecnie jest zaangażowany w kierowanie 7. Był członkiem rady doradczej Talanta w latach 2006-2014, jest redaktorem naczelnym online Journal JIOMICS od jego powstania w 2011 r. Jego obecne zainteresowania badawcze dotyczą rozwoju nowych podejść metodologicznych w medycynie spersonalizowanej z wykorzystaniem nowych metod proteomiki, jak również odkrywania oporności bakterii na antybiotyki. Jest członkiem Royal Society of Chemistry, członkiem American Chemical Society oraz członkiem Portuguese Society of Chemistry. Jego indeks Hirscha wynosi 37. Liczba cytowań to około 6000. Znalazł się wśród 2% czołowych badaczy na świecie według rankingu Stanford University.
Profesor Capelo Martinez jest również zaangażowany w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, w związku z czym w trakcie swojej wizyty w Gdańsku będzie uczestniczył w spotkaniu w ośrodku dla osieroconych dzieci ukraińskich w Runowie.
fot. archiwum prywatne