StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023"Wśród ciszy" – koncert Chó...

"Wśród ciszy" – koncert Chóru GUMed

16.01.2023

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki na chór, sopran solo, orkiestrę smyczkową, obój i fortepian z nagranej dwa lata temu płyty Wśród ciszy można było usłyszeć podczas koncertu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją dr. Błażeja Połoma, który odbył się 13 stycznia 2023 r. w Sali Teatralnej NOT w Gdańsku. Oprócz powszechnie znanych utworów, takich jak Wśród nocnej ciszy czy Przybieżeli do Betlejem zaprezentowano mniej popularne A cóż z tą Dzieciną lub Jam jest Dudka.

W wydarzeniu, na zaproszenie prof. Marcina Gruchały, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczącego Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita uczestniczyły społeczności akademickie GUMed, PG, UG, przedstawiciele uczelni pomorskich oraz stowarzyszeń, firm i organizacji współpracujących z FarU.


P.Sudara_-_Wśród_Ciszy_-_koncert_w_NOT-_035.jpg

Na zakończenie koncertu głos zabrał dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich GUMed. Nawiązał do trudnego czasu pandemii, kiedy płyta powstawała.

Ta płyta, te kolędy powstały wbrew pandemii – mówił prorektor Smiatacz. – Pamiętam doskonale ten trudny czas, kiedy zaczęliśmy rozmowy o tym wydawnictwie. Nie ukrywam, byłem sceptyczny, ale udało się. Dziękuję Państwu za wzruszenia, emocje i ciężką pracę.

Płyta Wśród ciszy to efekt współpracy Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z kompozytorką młodego pokolenia Anną Rocławską-Musiałczyk, sopranistką Marią Malinowską oraz Bałtycką Filharmonią Młodych. Jest to nowe, świeże spojrzenie na bożonarodzeniowe pieśni. Połączenie muzyki filmowej, ludowej i jazzu znajduje swoje odzwierciedlenie w tych utworach, zdradzających inspirację muzyką Chopina, Debussy’ego czy Kilara. Współistniejące style i brzmienia zostały misternie doprawione wyjątkowym językiem dźwiękowym samej kompozytorki. Tytuł płyty nawiązuje bezpośrednio do kolędy otwierającej krążek, ale symbolizuje również ciszę codzienności, dystansu, który stał się wyrazem odpowiedzialności za drugiego człowieka.

fot. Paweł Sudara/GUMed