GUMed niezmiennie najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią Pomorza

4.01.2023

Study_in_Poland_GUMed.png

Studenci zagraniczni kształcący się w Gdańsku najczęściej wybierają Gdański Uniwersytet Medyczny. Utrzymujący się od lat trend potwierdza najnowszy raport Studenci zagraniczni w Polsce 2022 przygotowany w ramach programu Study in Poland realizowanego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Pozycja GUMed na tle innych uczelni w Polsce

W województwie pomorskim studiuje 3 748 studentów zagranicznych (w tym 3 119 na uczelniach publicznych). Na 2 871 studentów z innych krajów kształcących się w Gdańsku aż 1 050 (36,6%) wybrało GUMed, który tym samym pozostaje na 1 miejscu w gronie najpopularniejszych gdańskich uczelni wśród obcokrajowców. Ogólna liczba studentów kształcących się w GUMed na pełnym toku studiów to 6344 (w tym 1 050 to studenci zagraniczni).

Wśród czołowych polskich uczelni pod względem liczby studentów zagranicznych Gdański Uniwersytet Medyczny zajmuje 21 miejsce z liczbą 1050 studentów (wzrost o 3%). Pod względem liczby osób na kierunku lekarskim Uczelnia obejmuje 2 miejsce, na kierunku pielęgniarstwo 8 miejsce. Najwięcej zagranicznych studentów GUMed pochodzi ze Szwecji (267 osób), Norwegii (196 osób) i Indii (174 osoby).

Działania z zakresu internacjonalizacji realizuje w GUMed Biuro ds. Umiędzynarodowienia Uczelni. Do jego najważniejszych zadań należy m.in. organizacja współpracy międzynarodowej, wsparcie studentów zagranicznych oraz budowa relacji z absolwentami zagranicznymi Uniwersytetu. O tym, jak istotne są takie inicjatywy mówi kierownik Biura Ewa Kiszka.

Ewa Kiszka, fot. archiwum prywatne
Ewa Kiszka, fot. archiwum prywatne

Bardzo nas cieszy utrzymanie statusu najbardziej umiędzynarodowionej uczelni Pomorza i jednej z najbardziej umiędzynarodowionych w Polsce. Dzięki ogromnej pracy Działu Rekrutacji pod kierownictwem dr. hab. Sławomira Wójcika, owocnej współpracy wielu innych jednostek GUMed, jak również jej otoczeniu aktualnie studiuje u nas ponad 1000 studentów z blisko 70 krajów z całego świata, co stanowi 16,5% ogółu przy średniej krajowej 7,34%. Ta różnorodność kulturowa wymaga od nas podjęcia działań wspierających i integrujących naszą społeczność. Działania te realizuje Biuro ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, w skład którego wchodzi Dział Współpracy Międzynarodowej, Welcome Point oraz Stanowisko ds. Relacji z Absolwentami Zagranicznymi.

Nasz Uniwersytet kładzie szczególny nacisk na zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia oraz wzmocnienie wizerunku i rozpoznawalności na świecie. Popierane i wspierane są wszelkie działania dotyczące współpracy międzynarodowej oraz mobilności zagranicznej. Niezwykle istotny jest rozwój kierunków studiów otwartych dla kandydatów z całego świata, jak też podnoszenie kompetencji językowych i kulturowych społeczności akademickiej oraz reorganizacja i dostosowywanie uczelnianej administracji do wspierania naukowców. Są to działania na poziomie strategicznym i operacyjnym, bezpośrednie i pośrednie, partnerskie i wspierające, dostosowywane do zmieniających się potrzeb.

Uczelnia o wysokim poziomie umiędzynarodowienia, otwarta na świat, to taka, która stwarza członkom swojej społeczności możliwość zdobywania międzynarodowego doświadczenia, nie tylko poprzez mobilność indywidualną, ale również poprzez możliwość nauki i pracy w międzynarodowym środowisku, bez konieczności przemieszczania. Dla takiej uczelni rozwój osobisty pracowników i studentów, podnoszenie kompetencji, dbałość o jakość badań naukowych i procesu dydaktycznego oraz kreowanie klimatu sprzyjającego rozwojowi w wymiarze międzynarodowym jest jednym z głównych celów rozwoju.


GUMed_Study_in_Poland.jpg

Wskaźnik umiędzynarodowienia polskich uczelni wynosi 7,34%, a GUMed 16,5%.

W roku akademickim 2021-2022 w Polsce studiowało blisko 90 tysięcy studentów zagranicznych ze 180 krajów (wzrost o 5,6%). Nastąpił również wzrost współczynnika umiędzynarodowienia do 7,34%. Dominującą grupą są, jak dotychczas, studenci z Białorusi i Ukrainy. Trzecią co do wielkości grupę stanowią Turcy, a po nich Hindusi. Zwiększa się zainteresowanie studiami w Polsce ze strony kandydatów z Azji (Kazachstan, Uzbekistan, Azerbejdżan), jednocześnie wzrasta liczba chętnych z Afryki (Etiopia, Rwanda, Zimbabwe). Kierunek lekarski najczęściej wybierają studenci ze Szwecji, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Nowością w tym roku były zgłoszenia z Bermudów, Marianów Północnych i Curacao.

Na świecie ponad 6,4 mln osób uczy się poza granicami swojego kraju. Największym zainteresowaniem cieszą się takie kraje jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Francja. W Polsce wciąż studiuje mniej zagranicznych studentów niż u naszych sąsiadów (Czechy, Węgry, Słowacja, Litwa) czy w innych rozwiniętych krajach OECD.

grafika Magda Boguska/GUMed