Badacze GUMed z finansowaniem MEiN

13.12.2022

Dwoje naukowców z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed: dr inż. Marta Jaskulak oraz mgr Bartosz Wilczyński uzyskało finansowanie projektów z zakresu nauk o zdrowiu w drodze konkursu Ministra Edukacji i Nauki.

dr inż. Marta Jaskulak
dr inż. Marta Jaskulak

Dr inż. Marta Jaskulak otrzymała finansowanie w ramach programu Doskonała Nauka na projekt pt. Cykl Interdyscyplinarnych Konferencji Nauk o Zdrowiu pamięci prof. Piotra Lassa. Wprowadzenie cyklu interdyscyplinarnych konferencji na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ma na celu upamiętnienie prof. Piotra Lassa (specjalisty w dziedzinie medycyny nuklearnej i współtwórcy WNoZ) oraz posłużyć wspólnej wymianie myśli, przedstawieniu aktualnych wyników badań i wyzwań w medycynie, farmacji i naukach o zdrowiu oraz nawiązaniu współpracy zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Wszechstronny program cyklu konferencji ma umożliwić prelegentom, studentom, doktorantom i młodym badaczom poszerzenie wiedzy nt. wielowątkowości zagadnień zdrowotnych, jak również na poszerzenie warsztatu metodologicznego. Wprowadzenie koncepcji interdyscyplinarności na wczesnym etapie kariery naukowca sprzyja późniejszemu nieświadomemu włączeniu jej do przyszłych badań. W rezultacie ta wczesna praktyczna ekspozycja zapewnia nowemu pokoleniu naukowców lepsze przygotowanie do radzenia sobie z wyzwaniami interdyscyplinarności.

mgr Bartosz Wilczyński
mgr Bartosz Wilczyński

Drugi z badaczy mgr Bartosz Wilczyński otrzymał finansowanie z programu Społeczna odpowiedzialność nauki na projekt pt. Nauka zdrowego sportu dla dzieci i młodzieży. Założenia projektu dotyczą popularyzacji badań naukowych oraz zwiększenie świadomości nauk o zdrowiu, a także nauk o sporcie poprzez praktyczne zastosowanie i edukację w zakresie prewencji i leczenia urazów sportowych w środowisku młodych sportowców.

Naukowiec wraz z zespołem fizjoterapeutów, dietetyków i psychologów sportowych zorganizuje warsztaty i zajęcia praktyczne w klubach, szkółkach oraz akademiach na terenie Trójmiasta, a także w mniejszych miastach i gminach w celu zrównoważenia dostępności do sportu na terenie województwa pomorskiego dla dzieci i młodzieży, rodziców/opiekunów oraz trenerów sportowych. Ponadto zespół badawczy przeprowadzi badania naukowe dotyczące m.in. oceny antropometrycznej, analizy nawyków żywieniowych, jakości życia oraz zdolności motorycznych wśród młodych sportowców, co pozwoli nie tylko na stworzenie planów treningowo-profilaktycznych, ale również na poznanie problematyki urazowości narządu ruchu.

fot. Paweł Sudara/GUMed i archiwum prywatne