StartUczelniaKalendarium wydarzeńKobiety w nauce – debata

Kobiety w nauce – debata

Czy płeć wpływa na aktywność naukową? Jak kobiety postrzegają siebie w nauce? Na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, która odbędzie się 12 grudnia 2022 r. o godz. 16:00 w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza. Inicjatorami wydarzenia są dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed oraz mgr Marta Szaszkiewicz, dyrektor Muzeum UG.

W dyskusji wezmą udział: lek. Magdalena Bazgier, doktorantka Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca; dr hab. Maria Bieniaszewska z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii; dr hab. Magdalena Górska-Ponikowska, prof. uczelni, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej; dr hab. Jerzy Jankau, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej; prof. dr hab. Maria Łuczkiewicz z Katedry i Zakładu Farmakognozji; prof. dr hab. Dominika Szalewska, kierownik Kliniki Rehabilitacji oraz prof. dr hab. Anna Żaczek, kierownik Zakładu Onkologii Translacyjnej.

Prowadzący debatę – prorektor ds. jakości kształcenia dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni oraz dr hab. Michał Brzeziński z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci zapytają rozmówców m.in. o pracę, zakres podejmowanych aktywności naukowych i pozazawodowych, przełamywanie granic i stereotypy.

Wydarzenie nawiązywać będzie do wystawy Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki, którą można obejrzeć do 15 stycznia 2023 r. w Atheneum Gedanense Novum GUMed.

Wstęp na debatę jest wolny. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube GUMed.

Sylwetki prelegentów

lek. Magdalena Bazgier – absolwentka kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pediatrii w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK. W tej samej jednostce, w ramach Pierwszej Szkoły Doktorskiej GUMed, realizuje pracę pt. Analiza zapisów elektrokardiograficznych pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a w poszukiwaniu predyktorów uszkodzenia mięśnia sercowego i markerów rokowniczych. Promotorem doktoratu jest dr hab. Joanna Kwiatkowska, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. W pracy naukowej koncentruje się na problemach kardiologicznych pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a, w szczególności na zaburzeniach rytmu serca i prewencji niewydolności krążenia.

dr hab. Maria Bieniaszewska – lekarz chorób wewnętrznych, hematolog, prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Lekarskiego GUMed. Absolwentka kierunku lekarskiego AMG (dziś GUMed). Stopień doktora nauk medycznych otrzymała na podstawie dysertacji pt. Ocena stężenia białek ostrej fazy, interleukiny-6 oraz TNF-α w procesie stymulacji i regeneracji hemopoezy u zdrowych dawców komórek progenitorowych i chorych na schorzenia limfoproliferacyjne. Habilitowała się w 2014 r. na podstawie rozprawy pt. Znaczenie kliniczne monitorowania chimeryzmu hematopoetycznego u chorych poddanych alogenicznemu przeszczepieniu komórek krwiotwórczych.

Związana zawodowo z Katedrą i Kliniką Hematologii i Transplantologii GUMed. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku pełni obowiązki koordynatora Oddziału Transplantacyjnego, a od 2009 r. zastępcy ordynatora Kliniki. Odbyła staże w Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei (Szwajcaria), Klinice Hematologii Uniwersytetu w Lueven (Belgia), w Ospedale Civile Maggiore w Weronie. Zajmowała się tworzeniem Pracowni Hemaferezy i szkoleniem personelu w zakresie donacji alogenicznych i hemaferez leczniczych, a także współorganizowała kliniczną część działalności Ośrodka Dawców Szpiku. Zaangażowana była w prace zespołu opracowującego metodę TREG, tj. terapii cukrzycy typu 1, która moduluje aktywność układu odporności i hamuje proces niszczenia zachowanych jeszcze wysp trzustkowych.

Współorganizator kursów doskonalących dla nowych koordynatorów pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Od 2011 r. jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Bierze udział w pracach Polskiej Grupy Szpiczakowej.

dr hab. Magdalena Górska-Ponikowska, prof. uczelni – absolwentka farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej GUMed. Profesor wizytująca Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz Instytutu I.E.M.E.S.T. w Palermo. Autorka i współautorka artykułów naukowych, popularnonaukowych, patentów oraz zgłoszeń patentowych z dziedziny medycyny oraz kosmetologii medycznej.

Naukowo zajmuje się przede wszystkim onkologią eksperymentalną, badaniem efektywności mechanizmów działania i projektowaniem nowych związków, przeciwnowotworowych oraz szukaniem biomarkerów pozwalających na wczesną diagnozę chorób nowotworowych czy też monitorowanie stanu choroby. Drugi obszar badań to gerontologia eksperymentalna w kontekście neurobiologii i neurologii, a trzeci to kosmetologia medyczna połączona z dermatologią. Pracuje nad opracowywaniem jak najlepszych nośników substancji aktywnych do wnętrza komórek skóry oraz bezpieczeństwem i efektywnością działania substancji aktywnych w kosmetykach i lekach.

Laureatka nagrody Sopocka Muza w dziedzinie nauki oraz Człowiek Roku Art of Beauty Prestige Awards. Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i twórczyni autorskiej marki dermokosmetyków do pielęgnacji twarzy. Prywatnie żona i mama dwulatka.

dr hab. Jerzy Jankau – specjalista w dziedzinie chirurgii plastycznej, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Chirurgii Plastycznej UCK. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii plastycznej.

Aktualnie współpracuje z Politechniką Łódzką nad zastosowaniem biocelulozy bakteryjnej w zabiegach rekonstrukcyjnych oraz Uniwersytetem Gdańskim w badaniach nad Hansem Memlingiem w ramach Centrum Badań Memlingowskich.

Interesuje się historią sztuki i historią anatomii. Jego konikiem jest kolekcjonerstwo, posiada kolekcję własną plakatów Franciszka Starowieyskiego. W kręgu jego zainteresowań jest także film, muzyka i fotografia. Lubi też jeździć na nartach.

prof. dr hab. Maria Łuczkiewicz – absolwentka Wydziału Farmaceutycznego AMG (obecnie GUMed). Jako studentka V r. rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta stażysty w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji, z którą związana jest do dziś. Początkowo tematyka prowadzonych prac obejmowała badania nad uzyskaniem nowych źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, stosowanych w profilaktyce miażdżycy. Równolegle uczestniczyła w projekcie utworzenia Laboratorium Biotechnologii Roślin Wyższych we wspomnianej Katedrze.

Głównym osiągnięciem przeprowadzonych badań, w tym okresie, było opracowanie oryginalnego II-fazowego, roślinnego systemu wzrostowego in vitro, umożliwiającego produkcję znacznych ilości antocyjanów. Po doktoracie rozpoczęła badania biotechnologiczne na gatunkach roślin mogących stanowić potencjalne źródło leków do stosowania w prewencji i terapii nowotworów układu rozrodczego. Prowadziła badania nad izoflawonami w kulturach in vitro janowca barwierskiego (Genista tinctoria), które wraz z analizą fitochemiczną badanego materiału roślinnego stanowiły przedmiot rozprawy habilitacyjnej. Obecnie realizuje projekty naukowe dotyczące roślinnych systemów in vitro, ukierunkowanych na produkcję związków naturalnych mogących znaleźć zastosowanie w prewencji oraz leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także chorób neurodegeneracyjnych. Wyniki dotychczasowych badań naukowych opublikowała w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych z tzw. listy filadelfijskiej (181 publikacji – IF=44,502; IH=24).

Laureatka prestiżowego stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (program Kolumb), umożliwiającego odbycie stażu postdoktoranckiego w Gorleaus Laboratories Uniwersytetu w Lejdzie (1999 r.) oraz Rocznego Stypendium Habilitacyjnego firmy L`Oreal i UNESCO dla kobiet kończących habilitację w dziedzinach biomedycznych (2005 r.).

Prywatnie hoduje storczyki, stara się kształtować rośliny w technice bonsai, a także zajmuje się haftem artystycznym. Fascynuje się starymi księgami zielarskimi.

prof. dr hab. Dominika Szalewska – kierownik Kliniki Rehabilitacji GUMed, ordynator Kliniki Rehabilitacji UCK, specjalistka w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii i rehabilitacji medycznej, konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Główne kierunki naukowych prac badawczych dotyczą kardiologii i rehabilitacji leczniczej, w tym wysiłku fizycznego u pacjentów z chorobami układu krążenia i oddechowego.

Członek zarządu Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku PTK, członek European Association of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation oraz Heart Failure Association. Laureatka wielu nagród, w tym nagrody Paul Dudley White International Scholar at Scientific Sessions, która została przyznana podczas American Heart Association w Filadelfii w październiku 2019 r.

Uczestniczyła w licznych projektach i grantach badawczych międzynarodowych i krajowych, zarówno jako badacz, koordynator oraz ekspert. Odbyła szereg staży naukowych, m.in. w Berlinie (Niemcy), Durham (Północna Karolina, USA), i Leuven (Belgia). Autorka lub współautorka wielu doniesień naukowych, recenzent w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Członek zespołów eksperckich i konkursowych, kierownik studiów podyplomowych Specjalista ds. zarządzania rehabilitacją w ramach projektu PO WER pt. Wdrożenie nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją – jako element systemu kompleksowej rehabilitacji w Polsce.

Interesuje się rozwojem światowej wiedzy medycznej, literaturą biograficzną, podróżami i językami obcymi. Gra też w szachy.

prof. dr hab. Anna Żaczek – prodziekan ds. rozwoju i umiędzynarodowienia Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed (MWB UG i GUMed) oraz kierownik Zakładu Onkologii Translacyjnej GUMed. Od 2022 r. pełni obowiązki dyrektora Instytutu Biotechnologii Medycznej i Onkologii Doświadczalnej MWB.

Stypendystka programu TOP500 Innovators, absolwentka rocznego programu stypendialnego StarShip w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych produktów i usług w obszarze biomedycznym (Bioinnovation) pod auspicjami EIT Health. Kilkukrotnie była mentorką w programie Fundacji Perspektywy Girls Go Start Up Academy (2018 r.) oraz programie TOP Minds Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (2018, 2021 r.).

Obecnie słuchaczka studiów podyplomowych Executive Master of Business and Administration na Uniwersytecie Gdańskim.

Autorka ponad 100 prac i doniesień naukowych, recenzent w czasopismach z listy filadelfijskiej, promotor kilkunastu prac magisterskich i kilku doktorskich. Kierownik i wykonawca wielu projektów naukowych, w tym polsko-chińskiego projektu NCBR, SONATA BIS NCN, LIDER NCBR, Iuventus Plus MEiN, Mistrz FNP.

Zainteresowania naukowe koncentruje wokół biologii i diagnostyki molekularnej chorób nowotworowych, szczególnie w kontekście płynnych biopsji i analiz pojedynczych komórek.


plakat wydarzenia
Kobiety w nauce – plakat PDF (4,12 MB)


grafika: materiały promocyjne wystawy

Czas i miejsce:

2022-12-12

16:00

Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza, Atheneum Gedanense Novum GUMed, al. Zwycięstwa 41/42, Gdańsk