28.11.2022
Ceniony naukowiec, utalentowany nauczyciel akademicki i wybitny chirurg – prof. Zdzisław Kieturakis został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1082. Inicjatorem przedsięwzięcia był Andrzej Stelmasiewicz, radny Miasta Gdańska. W uroczystości zorganizowanej 25 listopada br., w 118 rocznicę urodzin Profesora, udział wzięli m.in.: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, prorektor ds. nauki GUMed prof. Michał Markuszewski, prof. Stanisław Hać jako członek Zarządu Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich, prof. Jarosław Kobiela, p.o. kierownika Katedry Chirurgii Ogólnej oraz studenci naszego Uniwersytetu – Anna Bocheńska, prezydent gdańskiego oddziału IFMSA-Poland, Jakub Deleżuch z Uczelnianego Samorządu Studenckiego GUMed oraz Maria Renke, przewodnicząca Zarządu STN GUMed.
Profesor Kieturakis niezaprzeczalnie należał do grona tych, którzy w najbardziej znaczący i namacalny sposób wpłynęli na polską naukę. Był jednym z reprezentantów znamienitego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, do którego tradycji akademickiej nawiązuje nasza Szkoła. Wszechnica Wileńska przez lata była ważnym ośrodkiem kultury i nauki polskiej, kuźnią talentów i wielkich umysłów, a jej wybitni profesorowie tworzyli zręby kadry naukowo-dydaktycznej konstytuującej się w powojennym Gdańsku uczelni medycznej.
W Wilnie ukończył studia medyczne i rozpoczął pracę w Klinice Chirurgicznej. Jego świetnie zapowiadającą się akademicką karierę przerwał wybuch wojny i zamknięcie Uniwersytetu przez władze litewskie. Po wojnie trafił do Gdańska, gdzie szybko potwierdził swoje umiejętności lekarskie i nieprzeciętny talent chirurgiczny. W 1949 r. powierzono mu organizację, a następnie kierowanie III Kliniką Chirurgii, która szybko stała się jedną z najnowocześniejszych placówek leczniczych, dydaktycznych i naukowo-badawczych.
– Profesor był prawdziwym wizjonerem, prekursorem wielu nowych metod leczenia chorób wrzodowych i nowotworowych. Jako pierwszy w Polsce wszczepił elektryczny rozrusznik serca – mówił prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki GUMed. – To wyjątkowy dzień również dla całego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest jedną z najlepszych uczelni w Polsce, a na pewno najlepszą uczelnią medyczną. Ta uczelnia to również Jego dziedzictwo.
Jak zaznaczyła prezydent Dulkiewicz, już po raz 75 gdańskiemu tramwajowi nadano imię zasłużonego patrona.
– Profesor Zdzisław Kieturakis to osoba szczególna i bardzo gdańska. Był nie tylko wybitnym lekarzem, praktykiem i naukowcem, ale – co bardzo ważne – pozostawił po sobie spadkobierców swojej mądrości. Cieszę się, że na naszej uroczystości pojawiło się tylu młodych lekarzy, ale także rodzina prof. Kieturakisa. To z jednej strony wyraz życzliwej pamięci, z drugiej zaś wdzięczności – podkreśliła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
O dorobku prof. Kieturakisa mówiła również Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
– Nadanie tramwajowi imienia Pana Profesora to docenienie Jego dorobku, ale też nacisk na uświadamianie i zachowanie świadomości, że odbudowę Głównego Miasta z ruin, odbudowę nauki, kultury, przemysłu i gospodarki zawdzięczamy osobom pochodzącym z Wileńszczyzny – zaznaczyła przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. – To ich dążenie, by właśnie tutaj na nowo budować swoje życie zaowocowało tym, że dzisiaj możemy się pochwalić świetnie rozwijającymi się uczelniami wyższymi, możemy podziwiać historyczną zabudowę Głównego Miasta i możemy być dumni z tego, że Gdańsk jest postrzegany na świecie jako miasto nowoczesne, miasto ludzi otwartych i odważnych, którzy nie boją się walczyć o najważniejsze wartości, takie jak wolność, równość czy praworządność.
Reprezentujący Gdański Oddział Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Hać, zatrudniony na co dzień w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał o wpływie prof. Kieturakisie na środowisko chirurgów, odczuwalnym mimo upływu lat.
– Ducha prof. Kieturakisa czuliśmy, pracując w szpitalu na Dolnym Mieście. Chociaż nie mieliśmy okazji poznać Go osobiście, czujemy, że Jego duch w nas istnieje i jest z nami obecny tam, gdzie pracujemy – wyjaśniał prof. Stanisław Hać.
Relację wideo z uroczystości przygotował portal gdańsk.pl.
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl oraz Joanna Śliwińska/GUMed