Pasjonaci pediatrii docenieni w Europie

24.11.2022


fot_057.jpeg

Grupa dwudziestu osób, przede wszystkim studentów GUMed, w tym jeden student PG, naszych absolwentów, już młodych lekarzy stworzyła zupełnie bezinteresownie niezwykle zgrany zespół, który kierując się ideą solidarności i wolontariatu potrafił odmienić świat niejednego dziecka przebywającego w szpitalu – z dumną o swoich podopiecznym mówi dr hab. Katarzyna Plata-Nazar z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia GUMed, opiekun SKN „Pasjonaci Pediatrii”.

Członkowie SKN, którzy w 2021 r. odebrali nagrodę Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego na Pomorzu, nie spoczęli na laurach i postanowili dalej rozwijać skrzydła. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Europejskiego Korpusu Solidarności zrealizowali roczny projekt Przez Zabawę Do Zdrowia. W ramach inicjatywy przeprowadzili m.in. szereg warsztatów kulinarnych, artystycznych czy ekologicznych.

Wspólnie z naszymi pacjentami malowaliśmy jesienne torby, dekorowaliśmy pierniczki i wielkanocne wieńce, sadziliśmy ogród w doniczce i las w szkle, a także poznaliśmy tajniki tworzenia i zalety świec sojowych. Wszystko to miało wymiar praktyczny, a podczas każdych zajęć przemycaliśmy edukacyjne ciekawostki, m.in. zdrowiu, kulturze czy historii – wyjaśnia lek. Julia Leszkowicz z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia GUMed, koordynatorka I edycji projektu.

Jak sami podkreślają, w zajęciach chętnie biorą udział nie tylko dzieci, ale również towarzyszący im rodzice.

Dzięki naszej wolontariackiej pracy widzimy, że poprzez wewnątrzszpitalne animacje jesteśmy w stanie poprawić dzieciom komfort hospitalizacji. Niejednokrotnie są to pacjenci przebywający w Klinice tygodniami, niektórzy nawet uczestniczą w dwóch akcjach podczas jednego pobytu w szpitalu. Naszymi działaniami chcemy odczarować wizję ciągłego przebywania w łóżku szpitalnym – dodaje Ewa Sokołowska, studentka VI roku kierunku lekarskiego, koordynatorka II edycji projektu.


P2231827.JPG

SALTO AWARDS 2022

Studencka inicjatywa spotkała się nie tylko z uznaniem pacjentów i ich rodzin, ale została doceniona na arenie międzynarodowej, zajmując I miejsce w konkursie SALTO AWARDS 2022 w kategorii Solidarność i Wolontariat. Projekt SKN „Pasjonaci Pediatrii” uznano za najlepszy spośród licznych programów zgłoszonych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że oprócz symbolicznego wsparcia finansowego, studentom zostanie zapewniona szersza promocja w Europie oraz miano projektu flagowego.

SALTO AWARDS to dla nas koronacja wieloletniej pracy na rzecz pacjentów Kliniki. Na parę lat przed pozyskaniem funduszy unijnych organizowaliśmy cykliczne okołoświąteczne spotkania, by spędzić w tych szczególnych momentach czas z małymi pacjentami, jednak wszystkie potrzebne materiały fundowaliśmy z własnej kieszeni – mówi lek. Julia Leszkowicz. – Dzięki dotacjom Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji nasze projekty nabrały rozmachu i mamy gwarancję, że będziemy je kontynuować przez cały następny rok.

Godna podziwu jest dojrzała postawa studentów GUMed, którzy mimo wielu obowiązków wynikających z niełatwych studiów, potrafią bezinteresownie poświęcić się dla innych, ofiarując swój czas, zaangażowanie i wiele empatii.

Jestem bardzo szczęśliwa, że mam okazję poznać i pracować z tak wrażliwymi młodymi ludźmi – wyznaje dr hab. Katarzyna Plata-Nazar. – Kiedy o tym myślę, ogarnia mnie duma, ale i wielkie wzruszenie. Ogromne zaangażowanie, mnóstwo poświęconego czasu, pomysłów, ale i współpraca, wzajemny szacunek, zrozumienie to słowa, które najlepiej opisują z mojej perspektywy, opiekuna SKN, nasz poprzedni rok pracy. Radość, zainteresowanie w oczach naszych pacjentów, oczekiwanie na kolejne spotkanie w czasie długotrwałej hospitalizacji bez wątpienia dodawały nam sił do dalszego działania.

Podziękowania i gratulacje z okazji zdobycia nagrody SALTO AWARDS 2022 należą się wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w projekt Przez Zabawę do Zdrowia: Annie Kloczkowskiej, Joannie Ramowskiej, lek. Elizie Bogdan, lek. Piotrowi Witkowskiemu, Mariannie Kostka, Annie Sabiniewicz, Pauli Ufnal, Wojciechowi Nazarowi, Grzegorzowi Nazarowi, Krzysztofowi Nazarowi (PG), Marcinowi Wieczorkowi, Łucji Komisarczyk, Jowicie Fiszer, Julii Landowskiej, lek. Kamili Kapeluch oraz Helenie Górce.


P1201548.JPG

SZPITAL TO RÓWNIEŻ MIEJSCE PRZYJAZNE I PEŁNE ŻYCIA

O tym, że takie działania mają sens, nie muszą nikogo przekonywać. Dzięki nim udaje się odczarować choć trochę szpitalną rzeczywistość i sprawić, by młodzi pacjenci przebywający pod opieką specjalistów Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia GUMed mogli poczuć się bardziej komfortowo.

Projekt Przez Zabawę do Zdrowia daje przestrzeń pacjentom do wzajemnej integracji, oderwania się od szpitalnej rzeczywistości, a przy okazji nabycia nowych, ciekawych umiejętności. Organizując spotkania, zawsze staramy się spojrzeć na nasze pomysły z perspektywy dzieci, co najbardziej je ucieszy i w jaki sposób możemy interesująco pokazać im inne kultury, zwyczaje. W efekcie widzimy uśmiechy od ucha do ucha i zapał, z którym dzieci realizują zadania. Osobiście widząc to, ciężko się nie wzruszyć – wyjaśnia Ewa Sokołowska.

Przynajmniej raz w miesiącu spotykamy się w przyklinicznej sali seminaryjnej, aby pokazać pacjentom, którzy nieraz spędzają na oddziale długie tygodnie, że szpital to nie tylko kroplówki, ból, strach i nuda. Szpital to ludzie – lekarze, pielęgniarki, studenci, którzy starają się pokazać, że szpital to również miejsce przyjazne i pełne życia, a czas w nim spędzony może być ciekawy i przyjemny – dodaje lek. Julia Leszkowicz.

Wszystkich zainteresowanych aktywnością SKN „Pasjonaci Pediatrii” zapraszamy do śledzenia profili w mediach społecznościowych: na Instagramie i Facebooku.fot. SKN Pasjonaci Pediatrii, Grzegorz Mehring