StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Nagrodzeni za działalność n...

Nagrodzeni za działalność na rzecz pacjentów

10.11.2022

Już po raz 14. przyznane zostały Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska szczególnie zasłużonych pracowników gdańskiej ochrony zdrowia. Wśród zdobywców wyróżnień finansowych znaleźli się: dr hab. Kamil Chwojnicki, prodziekan Wydziału Lekarskiego i adiunkt w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed oraz mgr Dorota Ryś, pielęgniarka oddziałowa w Klinice Psychiatrii Dorosłych UCK, szpitala klinicznego naszej Uczelni. Wyróżnienie pozafinansowe otrzymała dr Katarzyna Wójtowicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed. Nagrody wręczyła 8 listopada 2022 r. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.


Nagrody_Prezydenta_Miasta_Gdanska_XIV_fot._Dominik_Paszliński_gdansk.pl_(9).jpg

od lewej: Monika Chabior, zast. prezydent Gdańska obok Elżbieta Potwardowska-Krajewska, mgr Dorota Ryś, Małgorzata Lemańska, Rafał Cudnik, dr hab. Kamil Chwojnicki i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


dr hab. Kamil Chwojnicki, fot. Paweł Sudara/GUMed
dr hab. Kamil Chwojnicki, fot. Paweł Sudara/GUMed

Nagrodzony kwotą 10 000 zł dr hab. Kamil Chwojnicki jest lekarzem z 16-letnim stażem pracy, nominowanym przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i grupę pacjentów. Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Lekarskiego i naukowiec w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed, pracownik Kliniki Neurologii Dorosłych i Poradni Neurologicznej UCK. Brał udział w tworzeniu Pomorskiego Rejestru Udarowego (PRUM). Jest współautorem nowatorskich badań nad zastosowaniem limfocytów T-regulatorowych w terapii stwardnienia rozsianego. Współpracuje z renomowanymi grupami badawczymi z całego świata (Duke University, University of Liverpool, Auckland University of Technology). Jest zaangażowany w działalność charytatywną, pomysłodawca i realizator akcji przekazania sprzętu medycznego dla szpitala w Łucku (Ukraina) przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Fundacji Uniters.

Nominowali mnie pacjenci i to jest dla mnie kluczowa sprawa – mówił dr hab. Kamil Chwojnicki. – Bo to dla nich jest mój wysiłek. Ta praca jest też możliwa dzięki dobrej organizacji, za co dziękuję Jakubowi Kraszewskiemu, dyrektorowi UCK. Stworzenie warunków do realizowania się nawet w tak trudnych czasach sprawia, że w tej firmie pracuje się naprawdę przyjemnie. Dziękuję też władzom miasta za podjęcie inicjatywy „przyglądania się” pracownikom ochrony zdrowia i za to, że ta inicjatywa jest kontynuowana.

Uhonorowana identyczną nagrodą mgr Dorota Ryś jest pielęgniarką z 29-letnim stażem pracy, nominowaną przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i grupę pacjentów. Magister pielęgniarstwa ze specjalizacją w zakresie pielęgniarstwa rodzinnego i zachowawczego oraz pielęgniarstwa psychiatrycznego. Od 2010 r. pielęgniarka oddziałowa w Klinice Psychiatrii Dorosłych UCK. Pracuje z pacjentami z COVID-19; bierze czynny udział w działalności Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych UCK.

mgr Dorota Ryś, fot. Sylwia Mierzewska/UCK
mgr Dorota Ryś, fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Przede wszystkim dedykuję ją jednak moim współpracownikom – podkreślała mgr Dorota Ryś. – Od 30 lat pracuję w Klinice Psychiatrii Dorosłych UCK, w której udało się zbudować nowoczesne pielęgniarstwo psychiatryczne nastawione na pacjentów w sposób holistyczny. Moja droga zawodowa zaprowadziła mnie też do hospicjum UCK. Tam poznałam pielęgniarki, które są dosłownie aniołami. Pacjenci są im wdzięczni w tych najtrudniejszych chwilach odejścia z tego świata. Dziękuję też pacjentom, którzy przyjmują naszą pomoc i ją doceniają.

Bycie prezydentem takiego miasta nie byłoby możliwe także bez Was, staramy się różne grupy społeczne nagrodzić, wśród nich najlepszych z najlepszych – podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Cieszę się, że po raz czternasty możemy nagrodzić Was chociaż w taki sposób. Cieszę się, że mimo nie najlepszej dziś sytuacji, udało się limit finansowy nagrody powiększyć. Dziękuję i gratuluję wszystkim nominowanym.

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska mogą otrzymać pracownicy ochrony zdrowia, którzy m.in. posiadają co najmniej 5-letni staż pracy w jednostkach gdańskiej ochrony zdrowia, cieszą się autorytetem wśród pacjentów, stale podnoszą kwalifikacje zawodowe, propagują holistyczne podejście do pacjenta, budują system wsparcia dla chorych i ich rodzin, inicjują nowatorskie działania podnoszące jakość usług zdrowotnych, dbają o atmosferę szacunku i życzliwości między współpracownikami oraz angażują się w realizację programów profilaktycznych finansowanych przez Gminę Miasto Gdańsk lub Narodowy Fundusz Zdrowia. Wnioski mogą składać placówki medyczne, grupy co najmniej 15 pacjentów oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska. Łącznie nagrody finansowe przyznano 81 medykom, z czego 5 w tegorocznej edycji.


fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl