StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Sztuka dialogu wg Michała R...

Sztuka dialogu wg Michała Rusinka

25.10.2022

Ponad 200 osób, pracowników naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych GUMed, wzięło udział w wykładzie Retoryka jako sztuka dialogu dr. hab. Michała Rusinka, sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej. Spotkanie zostało organizowane 21 października br. z inicjatywy dr hab. Agnieszki Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia w ramach cyklu Rozmowy o dydaktyce.


P._Sudara_-_Retoryka_jako_sztuka_dialogu_-_wykład_Michała_Rusinka_-_006.jpg

Umiejętność poprawnego i skutecznego komunikowania się jest podstawą efektywnej współpracy oraz funkcjonowania w wymiarze indywidualnym i jednostkowym. Rolę tę dostrzegli już starożytni filozofowie i praktykujący mówcy, tworząc podwaliny sztuki pięknej wymowy i budowania perswazyjnej wypowiedzi w formie ustnej lub pisemnej.

W pracy nauczyciela akademickiego niezwykle ważna jest umiejętność właściwego posługiwania się językiem, który jest narzędziem naszej pracy – mówiła prorektor prof. Agnieszka Zimmermann. – Wychodząc naprzeciw wspólnym potrzebom doskonalenia siebie i swoich umiejętności pięknego, a także przekonującego mówienia, kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o dydaktyce” poświęciliśmy sztuce retoryki. Jestem wdzięczna, że zaproszenie przyjął mistrz wypowiedzi, z którym spotkanie było prawdziwą ucztą.

Jak stwierdził Michał Rusinek, retoryka jest namysłem nad językiem. W swoim wystąpieniu podpowiedział m.in. jak poprawnie konstruować wypowiedzi i pobudzać uwagę rozmówcy. Ponadto podkreślił rolę i znaczenie komunikacji niewerbalnej, a także jej wpływ na relacje międzyludzkie. Wystąpienie niejednokrotnie ubarwiał żartami, często odzwierciedlającymi sytuacje życia codziennego.


P._Sudara_-_Retoryka_jako_sztuka_dialogu_-_wykład_Michała_Rusinka_-_005.jpg

Duże zainteresowanie i pozytywny odbiór takiej formuły spotkań jest niewątpliwą zachętą do kontynuowania ich w przyszłości.

O PRELEGENCIE

Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

fot. Paweł Sudara/GUMed