11.10.2022
Sezon grypowy za chwilę się zacznie, a najskuteczniejszym sposobem, by nie dać się chorobie są szczepienia ochronne. Zapewniają one nie tylko ochronę indywidualną, ale również tzw. odporność populacyjną. O tym, że warto się zaszczepić po raz kolejny przekonywali własnym przykładem przedstawiciele władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: rektor prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska oraz dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Do akcji włączyli się również: dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Monika Kasprzyk, dyrektor Pomorskiego OW NFZ wraz z zastępcą ds. medycznych Joanną Erecińską. Szczepienie odbyło się 11 października 2022 r. w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed pod czujnym okiem prezesa jednostki dr. Piotra Gutknechta. Poprzedziła je konferencja z udziałem lokalnych mediów, którą poprowadziła dr Joanna Śliwińska, rzecznik prasowa Uczelni.
od lewej: dr hab. Tomasz Smiatacz, prof. Edyta Szurowska, dr Jerzy Karpiński, Monika Kasprzyk, dr Piotr Gutknecht, Joanna Erecińska, prof. Marcin Gruchała
– Szczepionki przeciwko grypie i wszelkie szczepionki, jakimi dysponuje ochrona zdrowia są wielkim osiągnięciem medycyny. Specjaliści podkreślają ich niezwykłą skuteczność w ochronie przed najcięższymi chorobami – podkreślił dyrektor dr Jerzy Karpiński. – Mam wielki zaszczyt uczestniczyć w szczepieniu w tak zacnym gronie i przekazać, że warto się szczepić. Jest to bardzo skuteczna metoda przeciwdziałania ciężkim powikłaniom i ciężkim chorobom.
Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie zalecają stosowanie szczepień ochronnych, zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z medycyny opartej na dowodach naukowych, aktualnych zaleceń medycznych towarzystw naukowych, a także z obowiązującego prawa.
– Od wielu lat się szczepię, co jest z korzyścią dla mnie, moich bliskich, ale również pacjentów przebywających pod moją opieką, którzy w ten sposób są bezpieczniejsi – mówi rektor prof. Marcin Gruchała. – Szczepienie gwarantuje mniejsze ryzyko zachorowania, powikłań pogrypowych, ale również przeniesienia zakażenia na moją rodzinę, starszych rodziców z chorobami przewlekłymi oraz moich pacjentów, którzy też najczęściej są osobami starszymi, dla których grypa może stanowić śmiertelne zagrożenie.
Szczepienie przeciwko grypie należy do szczepień zalecanych i w dużej mierze to indywidualna decyzja każdej osoby, która się na to decyduje bądź nie. O tym dlaczego warto się szczepić mówi Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
– Nie lekceważmy wirusa grypy. On ma w sobie potencjał wywołania nie tylko łagodnych infekcji, ale także bardzo ciężkich klinicznie zakażeń, jak: zapalenie płuc, mięśnia sercowego, mózgu. Jest to obecnie wirus, który najczęściej wywołuje wady wrodzone u płodów – wyjaśniał dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Klinki Chorób Zakaźnych GUMed. – Sezon grypowy za chwilę się zacznie, w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu tygodni. To dobry moment, żeby się zaszczepić, do czego wszystkich szczerze zachęcam.
Jak podkreślił dr hab. Tomasz Smiatacz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych szczepionkę na grypę można łączyć ze szczepionką przeciwko COVID-19.
– Jasno powiedzmy sobie, że inaktywowane szczepionki przeciwko grypie, jak i szczepionki na COVID-19 można łączyć ze sobą – zaznaczył dr hab. Tomasz Smiatacz. – Żadna z nich nie jest szczepionką żywą, dlatego łączenie ich w trakcie tej samej wizyty kwalifikującej i szczepiennej jest możliwe oraz bezpieczne.
Jak podaje Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, szczepionkę przeciw grypie można przyjąć od 1 września br. w 308 placówkach medycznych, z czego 102 stanowią apteki. Szczepionki są dostępne wyłącznie na receptę. Bezpłatne szczepionki przysługują kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia. Za podanie szczepionki przeciw grypie płaci NFZ.
Lista podmiotów medycznych szczepiących przeciw grypie dostępna jest na stronie www.nfz-gdansk.pl.
W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca, aczkolwiek w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić. Optymalnie czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc w naszych warunkach, od września do grudnia.
Fot. Paweł Sudara/GUMed