StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Rozpoczęcie programu edukac...

Rozpoczęcie programu edukacyjnego "Zdążyć przed rakiem piersi"

8.10.2022

Autorski program edukacyjny pt. Zdążyć przed rakiem piersi realizowany przez Stowarzyszenie Różowy Motyl, działające przy Centrum Chorób Piersi UCK, szpitala klinicznego GUMed został zainaugurowany 7 października 2022 r. w Centrum Medycyny Inwazyjnej z udziałem reprezentującej władze Uczelni prof. Edyty Szurowskiej, prorektor ds. klinicznych oraz dr. hab. Tomasza Stefaniaka, dyrektora ds. lecznictwa UCK i Doroty Kuzimskiej, zastępcy Dyrektora Naczelnego ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych UCK.

Celem inicjatywy jest edukacja w zakresie wiedzy o raku piersi i konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców województwa pomorskiego z terenów miejskich i wiejskich. W efekcie organizatorzy liczą na wzrost liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne, co może przełożyć się na zwiększenie wykrywalności raka piersi we wczesnym stadium.


od lewej: dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. uczelni, prof. Edyta Szurowska, Dorota Kuzimska, dr hab. Tomasz Stefaniak

od lewej: dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. uczelni, prof. Edyta Szurowska, Dorota Kuzimska, dr hab. Tomasz Stefaniak


Rak piersi to cichy zabójca, ale nie jesteśmy wobec niego bezsilni. Nie tylko ze względu na narzędzia, które daje nam współczesna medycyna, ale także z uwagi na możliwości, jakie my, kobiety, mamy, czyli samobadanie i badania profilaktyczne. Świadomie podkreślam dominantę płci, gdyż schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet – mówiła podczas inauguracji programu prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Nie jest to choroba, która jest wyrokiem. Wręcz przeciwnie, jest to taki nowotwór, który wcześnie zdiagnozowany, dobrze leczony, nowocześnie zaopiekowany i świetnie rehabilitowany przywraca do życia, do społeczeństwa, do aktywności. Istotą rzeczy jest świadomość i brak obawy tego, co będzie dalej – mówił dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

W trakcie inauguracji wystąpienia wygłosili także prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed oraz dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. uczelni z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK. Głos zabrała również Monika Puchowska, przedstawicielka Stowarzyszenia Różowy Motyl. Muzyczną niespodzianką był krótki recital skrzypcowy Natalii Walewskiej, koncertmistrzyni Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wśród gości obecni byli Danuta Wałęsa, Hanna Zych-Cisoń – wiceprzewodnicząca Sejmiku Pomorskiego, a także dyrekcja i uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, które jako pierwsza szkoła średnia bierze udział w inaugurowanym projekcie.

Opis programu

W ramach programu Zdążyć przed rakiem piersi przygotowany został 30-minutowy film edukacyjny. Jego narratorem jest pani Małgorzata, mieszkanka Gdańska, która została wyleczona z raka piersi. Zachęca widza do zgłoszenia się na badania profilaktyczne oraz wyjaśnia, dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej. W filmie występują lekarze i inni specjaliści działający w ramach Centrum Chorób Piersi UCK. Tłumaczą w przystępny sposób, na czym polega profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów piersi. Elementem filmu jest m.in. instruktaż dotyczący samobadania piersi.

Konsultantem naukowym produkcji jest onkolog kliniczny, radioterapeuta dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. uczelni z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii. Film powstał pod kierunkiem i wg scenariusza Joanny Matuszewskiej, dziennikarki medycznej i wolontariuszki w Centrum Chorób Piersi UCK. Narratorką jest Małgorzata Zauliczna, pacjentka UCK i wolontariuszka Stowarzyszenia Różowy Motyl. Za realizację zdjęć, oprawę muzyczną i montaż odpowiada Paweł Sudara z Sekcji ds. Komunikacji GUMed.


od lewej: Joanna Matuszewska, Małgorzata Zauliczna, Paweł Sudara

od lewej: Joanna Matuszewska, Małgorzata Zauliczna, Paweł Sudara


Odbiorcy programu

Film Zdążyć przed rakiem piersi jest kierowany m.in. do młodzieży szkół średnich, nauczycieli oraz mieszkańców województwa pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich. Odbiorcy to osoby bez rozpoznania nowotworu, chcące zdobyć wiedzę o raku piersi oraz pacjenci, będący w trakcie leczenia i ich bliscy. Film został przygotowany w takiej formie, by można było go emitować m.in. w trakcie lekcji poświęconych profilaktyce zdrowotnej albo podczas spotkań kół gospodyń wiejskich. Gośćmi inauguracji byli m.in. przedstawiciele Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta Gdańska i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a także Stowarzyszenia Amazonki Gdańskie, którzy zadeklarowali pomoc w promocji programu edukacyjnego wśród mieszkańców Pomorza.

Osoby zainteresowane udziałem w programie edukacyjnym „Zdążyć przed rakiem piersi” mogą skontaktować się z jego realizatorami pod adresem kontakt@rozowymotyl.pl.

fot. Paweł Sudara/GUMed, Sylwia Mierzewska/UCK