Rok akademicki 2022/2023 oficjalnie rozpoczęty

10.10.2022


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(1).jpg

Niemal 1400 studentów I roku rozpoczęło naukę w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Uroczyste posiedzenie Senatu inaugurujące rok akademicki 2022/2023 odbyło się w 10 października br. z udziałem m.in. wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego, doradcy społecznego prezydenta Andrzeja Dudy Piotra Karczewskiego, wiceministrów zdrowia: Piotra Brombera i Marcina Martyniaka, posła na Sejm Marka Rutki, a także dr. hab. Radosława Sierpińskiego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych, prezesa Agencji Badań Medycznych. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością także: Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny wraz z zastępcą Maciejem Merkiszem, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wiceprezydent Gdańska Piotr Kryszewski oraz Monika Kasprzyk, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie rektorskie, w którym prof. Marcin Gruchała duży nacisk położył na kwestie związane z akademicką dydaktyką, omawiając szanse, jakie w tym obszarze stwarza m.in. otrzymane finansowanie z MEiN na realizację projektu Doskonałość dydaktyczna Uczelni.

Nowoczesna dydaktyka stymulująca do rozwoju to jeden z głównych celów obecnej kadencji. Moją ambicją jest, abyśmy nie tylko stali się doskonałą uczelnią badawczą, ale także doskonałą uczelnią dydaktyczną – mówił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała. – Jesteśmy świadomi wyjątkowej misji społecznej, jaką uczelni nadaje jej medyczny charakter oraz ciężaru jej odpowiedzialności. Naszych absolwentów chcemy wykształcić nie tylko na wysokiej klasy specjalistów w zawodach medycznych, umiejących odnaleźć się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Chcemy, aby swoim zachowaniem i postawą prezentowali wysokie standardy etyki zawodowej, aby wartości takie jak: uczciwość, szacunek, tolerancja, empatia i prawda nie były pustymi frazesami, ale nieustannie im towarzyszyły na każdym etapie rozwoju.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(8).jpg

Jak zaznaczył Rektor, Gdański Uniwersytet Medyczny to jeden z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce, z coraz intensywniej rozwijającymi się badaniami o charakterze interdyscyplinarnymi i istotnym udziale współpracy międzynarodowej, która sukcesywnie awansuje w rankingach krajowych i międzynarodowych.

To obiektywne potwierdzenie, że GUMed jest nie tylko uczelnią gwarantującą kształcenie na najwyższym poziomie, ale także ważnym ośrodkiem badawczym, o rozpoznawalnej międzynarodowo działalności naukowej – dodał rektor Gruchała.

Rektor odniósł się także do rozwijanej efektywnie współpracy z największymi lokalnymi ośrodkami akademickimi, w szczególności z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, z którym GUMed współtworzy Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita.

Wspólnotę Uczelni Fahrenheita łączy nie tylko ten sam cel, ale także wartości, takie jak: wolność, solidarność, tolerancja, równość społeczna i godność jednostki. Jestem przekonany, że na tak solidnym fundamencie możemy wznieść trwałą budowę, zarówno jako uczelnie współtworzące Związek Fahrenheita, jak też w oparciu o inne szkoły wyższe Pomorza – pokreślił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Zgromadzenia Uczelni Fahrenheita.

Mówiąc o pomyślnej współpracy międzyuczelnianej i partnerstwie na rzecz wspólnego interesu, Rektor GUMed wspomniał również o Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, dziękując jej członkom za aktywność, zaangażowanie, a także okazywane wsparcie i inspirujące dyskusje.

W poszanowaniu kolegialnego trybu podejmowania decyzji, z powodzeniem udało nam się zainicjować i zrealizować szereg istotnych zmian, chociażby w obszarze standardów kształcenia, dostosowując je do wymogów współczesności – mówił prof. Gruchała. – Dzięki ich redefinicji nasi absolwenci będą jeszcze lepiej przygotowani do pracy zawodowej, wyposażeni nie tylko w wiedzę akademicką i umiejętności praktyczne, ale także w kompetencje miękkie, dotyczące m.in. skutecznej komunikacji, pracy w zespole, rozwiązywania konfliktów i prowadzenia mediacji oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem, które są codziennością pracy w jednostkach ochrony zdrowia.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(6).jpg

Za otwarcie na dyskusję i budowanie przestrzeni do dialogu podziękował także przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia, w szczególności obecnemu na inauguracji ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu oraz towarzyszącym mu wiceministrom – Piotrowi Bromberowi i Marcinowi Martyniakowi. W swoim wystąpieniu Rektor podsumował także rekordowe wyniki tegorocznej rekrutacji na studia w GUMed, na które aplikacje złożyło ponad 14 200 kandydatów.

To, co zwraca szczególną uwagę, to nadzwyczajnie wysokie zainteresowanie studiami o profilu praktycznym – ponad 30 procent wszystkich aplikacji dotyczyło kierunków prowadzonych na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Po raz pierwszy na podium najbardziej popularnych kierunków znalazła się fizjoterapia, zajmując drugie miejsce, po kierunku lekarsko-dentystycznym, z liczbą ponad jedenastu osób na miejsce – podkreślił rektor Gruchała.

Rekordowa okazała się także liczba olimpijczyków, którzy rozpoczęli naukę w Uczelni.

Dziś studia w GUMed rozpoczynają najlepsi, w tym aż trzydziestu jeden laureatów olimpiad ogólnopolskich i międzynarodowych oraz konkursów przedmiotowych. Wszystkim nowo przyjętym na studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym życzę satysfakcji z nauki, przyjemności z odkrywania uroków życia studenckiego oraz inspiracji do rozwoju osobistego – zaznaczył prof. Marcin Gruchała.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(28).jpg

Na początku swojego wystąpienia minister zdrowia dr Adam Niedzielski odniósł się do aktualne sytuacji na Ukrainie, podkreślając, że zarówno Gdański Uniwersytet Medyczny, jak i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku odgrywały i odgrywają znaczącą rolę w pomocy chorym, także onkologicznie, angażując się w translokowanie pacjentów nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

Patrząc na wyzwania, które stoją przed nami, na to trudne otoczenie, w którym musimy w najbliższym czasie funkcjonować mam nadzieję, że to właśnie środowisko akademickie, uczelni, szczególnie uczelni medycznych będzie dawało impuls do tego, żeby znajdować właściwą postawę wobec tych wszystkich kryzysów – mówił Minister Zdrowia.

Jak wskazał dr Adam Niedzielski, doświadczenie kryzysu jest wyzwaniem, z którym realnie muszą się zmierzyć uczelnie medyczne.

Ten rok będzie trudny, ale na pewno – i to też jest deklaracja składana w imieniu całego rządu, premiera Morawieckiego – nikt nie zostanie sam w tym kryzysie. Będziemy przygotowywać takie rozwiązania i narzędzia, które w tej sytuacji będą starały się pomagać. Chociażby preferencyjne taryfy energii elektrycznej, nad którymi pracujemy, ale również w kontekście finansowania zarówno po stronie Ministerstwa Edukacji, jak i po stronie Ministerstwa Zdrowia – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy już przygotowane i częściowo realizowane pakiety instrumentów, które również szpitalom klinicznym mają pomóc nam przetrwać ten kryzys i pomóc nam budować to poczucie normalności, które powinno być ostoją do realizacji ambitnych celów.

Słowa uznania Minister Zdrowia skierował także w stronę dyrekcji szpitala klinicznego GUMed – Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, doceniając pracę, zaangażowanie i profesjonalizm dyrektora Jakuba Kraszewskiego i jego zastępców.

Każdy z moich współpracowników bardzo ceni sobie możliwość współpracy bezpośredniej, zarówno z Panem Rektorem, z profesorami GUMed, ale też z kadrą zarządzającą Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, która pokazała jak dużą wartość przy prowadzeniu działalności leczniczej ma dobre zarządzanie – dodał Minister Zdrowia. – Dobre zarządzanie polega na podejmowaniu decyzji pragmatycznych, które nie są oparte na intuicji, a na dobrej podbudowie analitycznej. I dzięki temu myślę, że Uczelnia razem z UCK stanowią doskonały symbiotyczny twór, który jest w stanie zapewnić studentom edukację najwyższej jakości.

Na zakończenie minister zdrowia dr Adam Niedzielski społeczności uniwersyteckiej GUMed złożył życzenia, aby nadchodzący rok akademicki był na przekór wszystkiemu rokiem sukcesów, które smakują podwójnie, ponieważ zrealizowane są w trudnym czasie.

List do społeczności akademickiej GUMed skierował również prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(43).jpg

Nagrody Ministra Zdrowia

Podczas inauguracji z rąk Adama Niedzielskiego nagrody Ministra Zdrowia za rok 2022 odebrał zespół z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień – kierownik jednostki, prof. dr hab. Leszek Tylicki i dr hab. Bogdan Biedunkiewicz. Naukowców wyróżniono za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, ze szczególnym uwzględnieniem cyklu badań klinicznych nad epidemiologią, symptomatologią i przebiegiem choroby COVID-19 u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(56).jpg

Nagroda i Medal im. Romana Kaliszana

Gdański Uniwersytet Medyczny, Naukowa Fundacja Polpharmy i Gdańskie Towarzystwo Naukowe ustanowiły w 2020 r. Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana, światowej klasy naukowca, specjalisty z zakresu nauk farmaceutycznych, farmakologii oraz chemii analitycznej, rektora Uczelni w latach 2005-2008. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie uczonym posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora za wybitne osiągnięcie naukowe z zakresu nauk biomedycznych lub biofarmaceutycznych. Jej tegorocznym laureatem został prof. Bogusław Buszewski, kierownik Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za osiągnięcie zatytułowane Chromatograficzne i spektralne badanie z użyciem ilościowej zależności retencja – struktura a aktywność biologiczna preparatów jako kandydatów na leki. Nagrodę wręczyli dyrektor Naukowej Fundacji Polpharmy Daniela Piotrowska, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego prof. Jerzy Błażejowski oraz rektor prof. Marcin Gruchała i prorektor ds. nauki prof. Michał Markuszewski. Upominek od władz miejskich Gdańska w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz wręczył wiceprezydent Piotr Kryszewski.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(49).jpg

Medal Zasłużonemu GUMed

Za wybitne zasługi na rzecz społeczności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w szczególności Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni Medalem Zasłużonemu GUMed został odznaczony Andrzej Karnabal, przewodniczący Rady Społecznej Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, dyrektor zarządzającego Chińsko-Polskim Towarzystwem Okrętowym. Jak podkreślił rektor Gruchała, doskonałe umiejętności menadżerskie i analityczne Pana Karnabala zapewniają efektywne działanie Rady Społecznej UCMMiT, jak również mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój jednostki.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(70).jpg

Primus Inter Pares

Kolejnymi wręczonymi podczas uroczystości wyróżnieniami były nagrody Primus Inter Pares, które otrzymali najlepsi studenci każdego z Wydziałów. W tym roku laureatkami nagrody zostały: lek. Małgorzata Styczewska – absolwentka kierunku lekarskiego, mgr Marta Bieńkowska – absolwentka kierunku analityka medyczna oraz mgr Julita Ronkowska – absolwentka kierunku pielęgniarstwo II stopnia.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(73).jpg

Immatrykulacje studentów i doktorantów

Do społeczności akademickiej GUMed dołączyło niemal 1 400 studentów I roku, których uroczyście powitał dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich. Dziekani poszczególnych Wydziałów wręczyli studentom listy gratulacyjne, z kolei rektor prof. Marcin Gruchała pasował ich i przyjął w poczet studentów naszej Uczelni. W podobny sposób przebiegło ślubowanie doktorantów, w którym uczestniczył prof. Jacek Witkowski, dyrektor Pierwszej Szkoły Doktorskiej GUMed. Głos zabrały również: przedstawicielka studentów lek. Małgorzata Styczewska i przewodnicząca Samorządu Doktorantów mgr Gabriela Harasim, kierując kilka słów do młodszych koleżanek i kolegów.


P._Sudara_-_Inauguracja_roku_akademickiego_(116).jpg

Wykład inauguracyjny

Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. Misja i potencjał uniwersytetów medycznych w kreowaniu nowoczesnej polityki zdrowotnej – projekt PolSenior2 wygłosił prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, laureat nagrody Sopocka Muza w dziedzinie nauki w 2021 r., członek prezydium Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk oraz kierownik zespołu badawczego projektu PolSenior 2. To największe ogólnopolskie badanie stanu zdrowia starszych Polaków, angażujące grono wybitnych polskich ekspertów z dziedziny geriatrii i gerontologii. Efekty ich kilkuletniej pracy niedawno opublikowano w potężnej monografii, stanowiącej unikatowe kompendium wiedzy na temat stanu zdrowia i sytuacji społecznej polskich seniorów.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją dr. Błażeja Połoma.

fot. Paweł Sudara/GUMed


Listy gratulacyjne nadesłane do GUMed

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (709 KB)
Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (1,85 MB)
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (417 KB)
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek (117 KB)
Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek (317 KB)
Rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku (33,2 KB)
Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (224 KB)
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (217 KB)
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (210 KB)
Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum w Bydgoszczy (271 KB)
Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego – Kolegium Nauk Medycznych (512 KB)
Rektor SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego (27,3 KB)
Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (200 KB)
Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (256 KB)
Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (384 KB)
Główny Inspektor Sanitarny (156 KB)
Naukowa Fundacja Polpharmy (224 KB)
Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (271 KB)
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (148 KB)
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (353 KB)
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (391 KB)
Pomorski Kurator Oświaty (2,61 MB)
Szkoła Policji w Słupsku (301 KB)