Zdążyć przed rakiem piersi to autorski program edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie Różowy Motyl, działające przy Centrum Chorób Piersi UCK, szpitala klinicznego GUMed. Celem inicjatywy jest edukacja w zakresie wiedzy o raku piersi i konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców województwa pomorskiego z terenów miejskich i wiejskich. W efekcie organizatorzy liczą na wzrost liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne, co może przełożyć się na zwiększenie wykrywalności raka piersi we wczesnym stadium.
W ramach programu przygotowany został 30-minutowy film edukacyjny. Jego narratorem jest pani Małgorzata, mieszkanka Gdańska, która została wyleczona z raka piersi. Zachęca widza do zgłoszenia się na badania profilaktyczne oraz wyjaśnia, dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej. W filmie występują lekarze i inni specjaliści działający w ramach Centrum Chorób Piersi UCK. Tłumaczą w przystępny sposób na czym polega profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów piersi. Elementem filmu jest m.in. instruktaż dotyczący samobadania piersi.
Konsultantem naukowym produkcji jest onkolog kliniczny, radioterapeuta dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. uczelni z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii. Film powstał pod kierunkiem i wg scenariusza Joanny Matuszewskiej, dziennikarki medycznej i wolontariuszki w Centrum Chorób Piersi UCK. Narratorką jest Małgorzata Zauliczna, pacjentka UCK i wolontariuszka Stowarzyszenia Różowy Motyl. Za realizację zdjęć, oprawę muzyczną i montaż odpowiada Paweł Sudara z Sekcji ds. Komunikacji GUMed.
Film Zdążyć przed rakiem piersi jest kierowany m.in. do młodzieży szkół średnich, nauczycieli oraz mieszkańców woj. pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich. Film został przygotowany w takiej formie, by można było go emitować m.in. w trakcie lekcji poświęconych profilaktyce zdrowotnej, albo podczas spotkań kół gospodyń wiejskich. Odbiorcy to osoby bez rozpoznania nowotworu, chcące zdobyć wiedzę o raku piersi oraz pacjenci, będący w trakcie leczenia i ich bliscy.