StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Książkowe nowości Wydawnict...

Książkowe nowości Wydawnictwa GUMed

9.09.2022

Publikacja kolejnej monografii przez Wydawnictwo Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to okazja do zaprezentowania tegorocznych nowości wydawniczych. Obok skryptów dla studentów konkretnych kierunków studiów w 2022 r. ukazały się także następujące pozycje:


Serce_i_płuca.jpg

Serce i płuca

W praktyce klinicznej szczególnie często odnotowuje się przypadki współistnienia chorób układów sercowo-naczyniowego i oddechowego. Dotychczas nie opublikowano jednak interdyscyplinarnej monografii dotyczącej tego zagadnienia, choć nie brakuje podobnych w pokrewnych dziedzinach, takich jak kardionefrologia, kardioonkologia, kardiodiabetologia czy kardioneurologia Wieloautorska monografia naukowa pod redakcją prof. Ewy Jassem, kierownik Katedry Pneumonologii i Alergologii, prof. Marcina Gruchały, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii i rektora naszej Uczelni, prof. Marka Niedoszytko, kierownika Kliniki Alergologii oraz dr Anny Kowalczys z I Katedry i Kliniki Kardiologii, mająca na celu wyczerpujące ujęcie tego trudnego tematu, nie tylko wypełnia lukę na rynku wydawniczym, ale może stać się pomocnym i cennym przewodnikiem w codziennej praktyce lekarzy wielu specjalności.

Książka składa się z sześciu części poświęconych kolejno: wprowadzeniu do kardiopneumonologii, diagnostyce chorób układów krążenia i oddechowego, klinicznym aspektom kardiopneumonologii, farmakoterapii u chorych obciążonych schorzeniami układów krążenia i oddechowego, niefarmakologicznemu postępowaniu u tychże chorych oraz możliwości zastosowania leczenia inwazyjnego w wybranych sytuacjach klinicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje interdyscyplinarny charakter monografii, w której wiele rozdziałów zostało przygotowanych zarówno przez kardiologa, jak i pneumonologa i/lub alergologa. Ponadto należy podkreślić, że wśród autorów rozdziałów, które znalazły się w monografii, jest kilkudziesięciu naukowców z GUMed reprezentujących różne jednostki, a także kilkunastu specjalistów z innych ośrodków naukowych w kraju i za granicą.

Książka jest dostępna do pobrania w formacie PDF oraz na czytnik (ePUB) na stronie promocja.gumed.edu.pl.


Tajemnice_z_muzealnej_półki.jpg

Tajemnice z muzealnej półki

Opowieść o eksponatach znajdujących się w zbiorach Muzeum GUMed to publikacja poświęcona dziedzictwu Uczelni, jej pracowników i studentów, a także świadectwo rozwoju nauki i medycyny. Książka nawiązuje do cyklu autorskiego dr. Marka Bukowskiego, dotyczącego muzealnych artefaktów, ich dziejów i anegdot z nimi związanych, tworzonego na potrzeby promocji dziedzictwa akademickiego przez Muzeum GUMed. Jest to zbiór fascynujących tekstów, publikowanych od 2012 r. m.in. w Gazecie AMG, które poprzez opisy eksponatów opowiadają o losach GUMed i ludziach związanych z Uczelnią. Książka nie ma struktury chronologicznej, a raczej przedmiotową. Ukazuje przeszłość środowiska akademickiego naszej Uczelni, jego rozwój aż do współczesności, a także – w pewnym sensie – perspektywy, jakie ma ono przed sobą.

Ostatnie egzemplarze książki można jeszcze nabyć bezpłatnie w Muzeum GUMed. Wersja elektroniczna publikacji jest dostępna na stronie promocja.gumed.edu.pl.


Wileńskie_korzenie_Gdańskiego_Uniwersytetu_Medycznego.jpg

Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Publikacja będąca efektem wieloletnich badań prof. Wiesława Makarewicza prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po II wojnie światowej organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z tą właśnie instytucją. Autor zwrócił też uwagę na elementy tradycji i kultury zaczerpnięte z Wilna, liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian w Gdańsku.

Książka, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach w programu Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych, dystrybuowana jest dla członków społeczności GUMed bezpłatnie; dostępna jest w Wydawnictwie GUMed (budynek nr 1, pok. 316) i w Bibliotece Głównej (Wypożyczalnia). Na stronie sklep.gumed.edu.pl prowadzona jest także sprzedaż publikacji wraz z wysyłką dla odbiorców spoza Uczelni. Wersja online (PDF) dostępna jest do pobrania na stronie promocja.gumed.edu.pl.

Wydawnictwo GUMed, w którego strukturę w 2022 r. włączona została Sekcja ds. Poligrafii, profesjonalizuje działania oraz procedury wydawnicze. Obecnie przygotowywana jest strona WWW, na której zostaną zamieszczone m.in. informacje bibliograficzne oraz udostępnione zostaną wersje online książek i skryptów opublikowanych pod adresem wydawniczym GUMed. W najbliższym czasie zespół Wydawnictwa będzie zgłaszał się do Autorów z prośbą o współpracę w kwestii odtworzenia kolekcji, co umożliwi m.in. promocję wydanych publikacji. Zachęcamy także do nadsyłania informacji o nowych książkach opublikowanych w innych wydawnictwach w celu rozpowszechnienia ich na łamach Gazety GUMed.

Kontakt

Wydawnictwo GUMed
ul. Dębinki 7, bud. 1, pok. 316
redakcja@gumed.edu.pl
tel. 58 349 15 37, 58 349 17 76