9.09.2022
Nakładem Wydawnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ukazała się monografia naukowa pt. Serce i płuca pod redakcją prof. Ewy Jassem, kierownik Katedry Pneumonologii i Alergologii, prof. Marcina Gruchały, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii oraz rektora naszej Uczelni, prof. Marka Niedoszytko, kierownika Kliniki Alergologii, a także dr Anny Kowalczys z I Katedry i Kliniki Kardiologii.
Jest to pierwsza polska interdyscyplinarna monografia skupiająca się na przypadkach częstego współistnienia chorób układów sercowo-naczyniowego i oddechowego. Dotychczas powstawały rozprawy poświęcone jedynie pojedynczym zagadnieniom, m.in. kardionefrologii, kardioonkologii, kardiodiabetologii czy kardioneurologii. Wśród autorów rozdziałów książki znalazło się aż 67 badaczy GUMed reprezentujących różne jednostki naukowe, a także kilkunastu specjalistów z innych ośrodków naukowych w kraju i za granicą.
- Monografia jest pracą zbiorową interdyscyplinarną, przygotowaną przez zespoły eksperckie kardiologów nieinwazyjnych oraz inwazyjnych, kardiochirurgów oraz pulmonologów i fizjologów. – pisze w przedmowie prof. dr hab. Małgorzata Lelonek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – W książce przedstawiono wiele zagadnień postępowania od trudności diagnostycznych poprzez wybrane aspekty praktyki klinicznej kardiopneumonologii, postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne oraz leczenie inwazyjne (przezskórne interwencje wieńcowe, przezskórne balonoplastyki tętnic płucnych, przeszczepy serca oraz przeszczepy serca i płuc). Omówiono również podstawy fizjologii i patofizjologii obu układów oraz znaczenie prewencji pierwotnej i wtórnej chorób układu krążenia u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz postępowanie w raku płuca z kardiotoksycznością terapii onkologicznych.
Książka składa się z sześciu części poświęconych kolejno: wprowadzeniu do kardiopneumonologii, diagnostyce chorób układów krążenia i oddechowego, klinicznym aspektom kardiopneumonologii, farmakoterapii u chorych obciążonych schorzeniami układów krążenia i oddechowego, niefarmakologicznemu postępowaniu u tychże chorych oraz możliwości zastosowania leczenia inwazyjnego w wybranych sytuacjach klinicznych.