20.07.2022
Gromadzenie, inwentaryzowanie i prezentacja artefaktów w Muzeum polega na pracy z obiektami pochodzącymi nie tylko z odległej galaktyki, jaką może się wydawać nawet minione 25 lat. Świat pędzi do przodu, szuka nowych rozwiązań, czasem w myśl powiedzenia wczoraj jest historią, jutro – tajemnicą. Muzea na całym świecie starają się nadążyć, łapiąc choćby okruchy bieżących dni. Tym bardziej cenne, gdyż one mogą stać się zwiastunem nowej wizji przyszłości.
Równo ćwierć wieku temu powołano do życia Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Instytucja ta zgodnie z założeniami jej twórców miała być platformą wymiany doświadczeń dla rektorów najważniejszych uczelni w kraju i zdefiniować ich wspólne interesy. Do tej organizacji należy również Gdański Uniwersytet Medyczny.
Głos rektorów jest istotny nie tylko z punktu widzenia samych uczelni, ale wartości i zasad etyki uniwersalnych dla świata nauki. Co ważne dla naszego Muzeum GUMed – KRASP wspiera funkcjonowanie muzeów uniwersyteckich jako nieodłącznej części tożsamości każdego ośrodka akademickiego.
Do Muzeum trafiła właśnie publikacja 25 lat KRASP we wspomnieniach i cytatach. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich 1997–2022. Zapis, jakże świeży, myśli i życzeń rektorów poszczególnych uczelni dla organizacji, która ma swoje umocowanie prawne w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. W treści książki można odnaleźć subiektywne myśli, dotyczące przyszłości KRASP – aby instytucja była społecznie dostrzegalna, by za udziałem organizacji powstał pakt dla nauki, kultury i edukacji w kraju, o wadze i wartości, jaką niesie za sobą edukacja i szkolnictwo wyższe dla dobra ogółu. Słowa te głoszą osoby stanowiące o istnieniu KRASP w jej pierwszym ćwierćwieczu: prof. dr hab. Aleksander Koj, prof. dr hab. inż. Piotr Woźnicki, prof. dr hab. Franciszek Ziejka… Obecnie przewodniczącym jest prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. Wszystko to ubrane w twardą, jasną oprawę z godłem Rzeczpospolitej. Do publikacji został dołączony pamiątkowy medal z okazji 25-lecia KRASP.
Wiele pamiątek zgromadzonych w Muzeum świadczy o istnieniu organizacji studenckich, instytucji czy inicjatyw, które miały swój początek i koniec. Powstały, z biegiem lat rozwijały się, aż w końcu doszło do przesilenia i ich rozwiązania lub zamknięcia. W wypadku tych lipcowych Tajemnic… mamy do czynienia z artefaktem, który mówi nam o założeniu organizacji i jej dalszej działalności: o życzeniach, wizjach rozwoju, przyszłości. Sami jesteśmy ciekawi, jak dalej potoczy się ta opowieść.
Maciej Badowicz,
Muzeum GUMed