StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Specjaliści naszej Uczelni ...

Specjaliści naszej Uczelni z sukcesami redakcyjnymi

18.07.2022

Czasopisma naukowe, których redaktorami lub współredaktorami są eksperci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, odnotowały znaczący awans w tegorocznej edycji Journal Citation Reports pod względem wskaźnika opartego na cytowaniach.

prof. Miłosz Jaguszewski
prof. Miłosz Jaguszewski

Prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii jest współtwórcą sukcesu redagowanego wspólnie z prof. Juanem Luisem Guteirrez-Chico czasopisma Cardiology Journal, którego Impact Factor za 2021 r. według Journal Citation Reports 2022 wyniósł 3,487, co jest najwyższym wynikiem w historii periodyku.

Ponadto po raz pierwszy w historii Cardiology Journal uzyskał awans do 2 kwartyla czasopism w kategorii układ sercowy i sercowo-naczyniowy, notując wzrost we wszystkich istotnych wskaźnikach. Obecnie jest także najwyżej punktowanym czasopismem w dziedzinie kardiologii w Polsce z listy Ministerstwa Edukacji i Nauki – 100 punktów.

Prof. Miłosz Jaguszewski objął stanowisko redaktora naczelnego periodyku w 2016 r., a w jego pracy wspiera go I Katedra i Klinika Kardiologii GUMed.

Czasopismo Cardiology Journal prowadzę od paru lat – mówi prof. Jaguszewski. – Wyniki czasopisma z ostatnich lat to owoc prawdziwej pracy zespołowej – całej redakcji oraz rady redakcyjnej. Myślę, że dzięki tym osobom, redaktorom sekcji, wspaniałym autorom i naukowcom oceniającym prace jesteśmy na dobrej drodze, by stworzyć najlepsze czasopismo w dziedzinie chorób sercowo-naczyniowych w tej części Europy. Taki też cel stawiamy sobie w najbliższych latach.

prof. Jarosław Sławek
prof. Jarosław Sławek

Równie istotny sukces odniósł prof. Jarosław Sławek, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego, który wraz z prof. Zbigniewem Wszołkiem z Mayo Clinic, Jacksonville, FL (USA) pełni funkcję współredaktora naczelnego czasopisma Neurologia i Neurochirurgia Polska. Dwumiesięcznik w tegorocznej edycji Journal Citation Reports uzyskał wysoki wskaźnik IF 2,223, poprawiając tym samym notę z zeszłego roku na poziomie 1,621.

Wydawana w Gdańsku Neurologia i Neurochirurgia Polska ukazuje się od 1938 r. i należy do grona najstarszych czasopism neurologicznych na świecie. Jest własnością Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, które w przyszłym roku będzie obchodzić 90-lecie powstania. Jest to także jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej czasopismo z obszaru klinicznej neurologii i neurochirurgii o takim wskaźniku oddziaływania.

Zachęcam wszystkich do przesyłania prac w dziedzinie neurologii, neurochirurgii, neuropsychologii, neurorehabilitacji, neuroradiologii, neuropatologii i innych pokrewnych dziedzin. Pamiętajmy też, że cytując prace z naszych polskich czasopism z ostatnich 2 lat, nie tylko wspieramy naszych kolegów, ale także podnosimy rangę krajowych periodyków – podkreśla prof. Sławek.

Znaczącym sukcesem jest także wynik uzyskany przez czasopismo Cellular and Molecular Biology Letters, którego zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Rafał Bartoszewski z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej. W zespole redakcyjnym są również prof. Leszek Kalinowski, kierownik Katedry Analityki Klinicznej oraz prof. Michał Żmijewski z Katedry i Zakładu Histologii. Czasopismo uzyskało wskaźnik Impact Factor za rok 2021 wynoszący 8,702. W ubiegłym roku IF periodyku wynosił 5,787.

fot. Zbigniew Wszeborowski/GUMed oraz archiwum prywatne