StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022„Zanieczyszczenia Bałtyku” ...

„Zanieczyszczenia Bałtyku” – drugi odcinek podcastu FarU

30.06.2022

O zanieczyszczeniach Morza Bałtyckiego, ich przyczynach, skali zagrożenia oraz perspektywach na poprawę sytuacji ekologicznej tego akwenu rozmawiali goście drugiego odcinka podcastu Rozmowa z Fahrenheitem.

Zanieczyszczenia Bałtyku to tytuł drugiego odcinka podcastu Uczelni Fahrenheita. Rozmowa jest już dostępna w sieci. Gośćmi odcinka byli prof. Magdalena Bełdowska z Zakładu Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnicząca Sekcji Chemii Morza KBM PAN, prof. Magdalena Gajewska z Katedry Technologii i Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej, koordynatorka Centrum EkoTech oraz dr hab. Michał Sobjanek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Spotkanie poprowadził Dariusz Szreter, dziennikarz tygodnika Zawsze Pomorze.

podcast_FarU.png

Zanieczyszczenia Bałtyku

Do głównych źródeł zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego należą osady, głównie metali ciężkich, które dostały się do morza jeszcze w drugiej połowie XX wieku, kiedy część ścieków programowo nie była oczyszczana. Obecnie to nie ścieki przemysłowe są głównym problemem, ale inne zanieczyszczenia, które powstają na lądzie i dostają się do Bałtyku m.in. za pośrednictwem kanalizacji deszczowej.

Kolejny nieuświadomiony sposób zanieczyszczania morza przez mieszkańców terenów przybrzeżnych i turystów to pozostawianie niedopałków papierosów – zarówno na plaży, jak i na ulicach miast. Są one źródłem mikroplastiku, na którym potrafią wędrować inne zanieczyszczenia, choćby metale ciężkie. To także poważne zagrożenie dla zwierząt żyjących w Bałtyku – ryb oraz ptaków morskich.

Część zagrożeń dla ekosystemu Bałtyku ma charakter niezależny od działalności człowieka, a wiąże się z samym charakterem tego akwenu – płytkiego, o niedużym zasoleniu, półzamkniętego, z niewielką wymianą wód, co powoduje, że większość zanieczyszczeń, które się do nich dostają, zostaje tam na bardzo długi czas.

Uczestnicy podcastu mieli podzielone zdania w kwestii szans na poprawę sytuacji ekologicznej Bałtyku. Prof. Bełdowska i dr hab. Sobjanek pokładają nadzieję w zwiększonej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Natomiast prof. Gajewska skłania się ku twierdzeniu, że zmiany są nieodwracalne i ten Bałtyk, który znamy, odchodzi do przeszłości, a w którą stronę nasze morze podąża, na tym etapie trudno jest powiedzieć.

Rozmowa dostępna jest kanale YouTube FarU.