20.06.2022
Spotkanie Młodych Liderów Nauki, w którym wzięli udział badacze i badaczki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się 13 czerwca br. w Sopocie. Celem wydarzeni było poszukiwanie nowych płaszczyzn współpracy w obrębie Uczelni Fahrenheita.
GUMed reprezentowali przedstawiciele kilku dyscyplin naukowych i wszystkich Priorytetowych Obszarów Badawczych: dr hab. Maciej Grzybek, prof. uczelni (Zakład Parazytologii Tropikalnej, Laboratorium Badań Parazytologicznych, Środowiskowych i Tropikalnych), dr hab. Barbara Kutryb-Zając (Katedra i Zakład Biochemii), dr hab. Marcin Skrzypski (Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii), dr Natasza Gilis-Malinowska (I Katedra i Klinika Kardiologii, Centrum Medycyny Translacyjnej) oraz dr Anna Supernat (Zakład Onkologii Translacyjnej, Centrum Analiz Biostatystycznych i Bioinformatycznych). Na spotkaniu gościło czworo naukowców z Politechniki Gdańskiej: dr. hab. inż. Jacka Ryla (Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej), dr inż. Małgorzatę Szopińską (Katedra Technologii w Inżynierii Środowiska), dr inż. Katarzynę Karpienko (Katedra Metrologii i Optoelektroniki) i dr inż. Aleksandrę Świerczyńską (Instytut Technologii Maszyn i Materiałów) oraz sześcioro badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Danutę Gutowską-Owsiak, prof. UG (Pracownia Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej), dr. hab. Łukasza Rudnickiego (Międzynarodowe Centrum Technologii Kwantowych), dr Igę Nehring (Pracownia Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych), dr Elżbietę Czapkę (Instytut Socjologii), dr. hab. Tomasza Bestę, prof. UG i dr Aleksandrę Mańkowską (Instytut Psychologii).
uczestnicy spotkania
W tematykę współpracy interdyscyplinarnej wprowadzili słuchaczy prof. Krzysztof Narkiewicz z Katedry Diabetologii i Nadciśnienia Tętniczego oraz prof. Michał Pikuła z Zakładu Embriologii. Następnie uczestnicy zaprezentowali swoje zainteresowania badawcze, dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów naukowych i wskazali obszary potencjalnej współpracy z innymi grupami badawczymi. Szybko okazało się, że na styku medycyny i nauk społecznych czy medycyny i nauk technicznych pojawia się wiele problemów, które wymagają zaangażowania zespołów interdyscyplinarnych. Ich identyfikacja i rozwój są jednym z celów Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
Młodzi naukowcy wzięli też udział w dyskusji moderowanej przez prof. Tomasza Bączka, pełnomocnika rektora GUMed ds. Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, podczas której zastanawiali się nad tym, jak powinny rozwijać się trójmiejskie uczelnie, aby optymalnie wspierać pracowników w ich aktywności naukowe. Zgłoszone przez nich pomysły zostaną sukcesywnie wdrażane w ramach kolejnych inicjatyw tworząc środowisko sprzyjające działalności badawczej.
– Zaangażowanie uczestników, dzielenie się wiedzą, konstruktywna dyskusja – po pierwsze bardzo cieszą, po drugie zaś dowodzą, jak cenne są spotkania face-to-face. Nie tylko dają naukowcom możliwość rozpoznania zupełnie nowych obszarów i odnalezienia w nich inspiracji do kolejnych projektów, ale też integrują i stymulują do twórczej wymiany myśli wokół uniwersalnych problemów w świecie nauki – mówił prof. Tomasz Bączek – W ramach FarU efekt synergii powinien być nadrzędnym celem. Nasz wspólny potencjał to ludzie, 4000 pracowników badawczych i dydaktycznych oraz ponad 1700 doktorantów. Trudno wyobrazić sobie, ile łączących nas obszarów badawczych pozostaje jeszcze do odkrycia. Musimy postawić na ich identyfikację i rozwój, dlatego już dziś zaczynamy myśleć o kolejnych podobnych wydarzeniach – dodał Profesor.
Spotkanie Młodych Liderów Nauki trzech gdańskich uczelni zostało zorganizowane w ramach prac Zespołu ds. określenia obszarów synergii w badaniach naukowych Uczelni Fahrenheita.
fot. dr Agnieszka Anielska/GUMed