27 ISSC za nami

3.06.2022

Blisko 150 zarejestrowanych uczestników i uczestniczek, ponad 70 referatów i 15 sesji naukowych – to podsumowanie 27. Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej (International Student Scientific Conference, ISSC), która odbyła się w dniach 27-29 maja br. w Gdańsku. Wydarzenie organizowane przez Studenckie Towarzystwo Naukowe GUMed powróciło na teren uniwersyteckiego kampusu po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy obrady organizowano wyłącznie w formule online.


prorektor_ds._studenckich_podczas_inauguracji_konferencji.jpg

Prorektor ds. studenckich dr hab. Tomasz Smiatacz podczas otwarcia konferencji


W imieniu władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uczestników przywitał dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich. Prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii podziękował organizatorom za inicjatywę na rzecz rozwoju środowiska naukowego, przypominając jednocześnie, że podczas studiów sam był zaangażowany w organizację tego wydarzenia. Na zaproszenie studentów wykład inauguracyjny zatytułowany What should you know about personalized medicine in oncology? wygłosił prof. Rafał Dziadziuszko z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii.

W czasie kolejnych dwóch dni młodzi badacze i badaczki z 17 uczelni z Polski, Litwy, Łotwy i Czech zaprezentowali prace oryginalne i studia przypadków w ramach kilkunastu sesji tematycznych z zakresu: chirurgii, pediatrii, onkologii, ortopedii, medycyny ogólnej, neurologii i neurochirurgii, psychologii i psychiatrii, zdrowia publicznego i epidemiologii, a także nauk podstawowych.

Była to pierwsza edycja Konferencji zorganizowana w formie hybrydowej od początku pandemii i z dumą możemy przyznać, że zakończyła się sukcesem. Jesteśmy bardzo wdzięczni władzom Uczelni, pracownikom naukowym oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach, już w pełni „na żywo”, ISSC będzie przyciągać do Gdańska wielu młodych naukowców – podsumował Mikołaj Młyński, przewodniczący Zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego GUMed, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

Servier.png

Po raz pierwszy w historii Konferencji siedmiorgu autorom najlepszych prezentacji naukowych przyznano nagrody specjalne w wysokości 1000 €. Jest to forma stypendium, które mogą przeznaczyć na opłacenie kosztów związanych z uczestnictwem w wybranej przez nich konferencji naukowej. Sponsorem nagród specjalnych była firma Servier Polska.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy zaproponować uczestnikom i uczestniczkom nagrodę, która zmotywuje ich do dalszego rozwoju naukowego – mówił prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” – Jako uczelnia badawcza jesteśmy wręcz zobowiązani do tego, aby tworzyć środowisko jak najbardziej sprzyjające młodym naukowcom i wierzę, że nasze inicjatywy mogą z powodzeniem być implementowane również przez inne ośrodki akademickie.


Laureatka_nagrody_naukowej_Klaudia_Krzyżaniak_podczas_ceremonii_zamknięcia.JPG

Studenta GUMed Klaudia Krzyżaniak, laureatka nagrody naukowej podczas ceremonii zamknięcia ISSC


Specjalne nagrody naukowe ufundowane przez Servier Polska otrzymali:

  • Maciej Zając (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) za referat Implant vs. autologous tissue-based breast reconstruction: a systematic review and metaanalysis of studies comparing surgical approaches in 55455 patients
  • Kaja Karakuła (Uniwersytet Medyczny w Lublinie) za referat Does religiosity protect us from emotional crisis during COVID-19 pandemic? – a crosssectional study among students
  • Katarzyna Kwas (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) za referat Is elastic stable intramedullary nailing (ESIN) that effective?
  • Weronika Lusa (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) za referat A retrospective analysis of clinical characteristics and surgical management of peripheral nerve sheath tumors
  • Wojciech Szlasa (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) za referat Effects of low-voltage nanosecond electroporation on pancreatic cells
  • Klaudia Krzyżaniak (Gdański Uniwersytet Medyczny) za referat Higher frequency of new chest tumor diagnoses in emergency department due to the COVID-19 pandemic
  • Natalia Sauer (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) za referat Cytotoxic effect of acetylsalicylic acid in melanoma.

Organizację Konferencji wsparło Biuro ds. Programu “Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

fot. Agnieszka Anielska i Jerome Shibu/GUMed