6.06.2022
Doktor Aleksandra Rapacka-Zdończyk z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została laureatką Konkursu o Nagrodę Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w 2021 r. w zakresie nauk medycznych. Zwycięska publikacja pt. Can Gram-Negative Bacteria Develop Resistance to Antimicrobial Blue Light Treatment? ukazała się w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences (IF 5,924). Pracę stworzył zespół w którego skład wszedł również m.in. dr hab. Krzysztof Waleron, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej GUMed.
Tegoroczna rywalizacja była już VII edycją konkursu ogłaszanego przez Prezydium Oddziału PAN. Nagroda przyznawana jest za oryginalne osiągnięcia badaczy opublikowane w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Otrzymać ją można w pięciu kategoriach w zakresie nauk: humanistycznych i społecznych, biologicznych i rolniczych, ścisłych i nauk o Ziemi, technicznych oraz medycznych.
Nagrodzona publikacja dr Aleksandry Rapackiej-Zdończyk skupia się na opisaniu innowacyjnej nieantybiotykowej metody leczenia za pomocą przeciwbakteryjnego niebieskiego światła (ang. antimicrobial blue light, aBL). Ze względu na skomplikowaną strukturę swojej ściany komórkowej bakterie Gram-ujemne są uważane za bardziej odporne na kurację antybiotykową niż bakterie Gram-dodatnie. W publikacji po raz pierwszy opisany został rozwój tolerancji na aBL u wybranych gatunków bakterii Gram-ujemnych.
W tej samej kategorii wyróżnieni zostali również: lek. Kacper Marunowski, doktorant z Zakładu Radiologii oraz mgr Kornelia Sałaga-Zalewska, doktorantka z Zakładu Chemii Klinicznej GUMed.