StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Profesor Dziadziuszko człon...

Profesor Dziadziuszko członkiem Academia Europaea

27.05.2022

Kolejny naukowiec Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dołączył do Academia Europaea, międzynarodowej organizacji naukowej mającej na celu doskonalenie standardów w nauce, badaniach i edukacji oraz wspieranie i promowanie europejskich badań naukowych. Profesor Rafał Dziadziuszko z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed jest szóstym pochodzącym z Polski, a trzecim z naszej Uczelni członkiem Sekcji Nauk Medycznych i Weterynaryjnych tej instytucji. W gronie specjalistów znajdują się również: prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii oraz prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii.

prof. Rafał Dziadziuszko

Profesor Dziadziuszko był stypendystą Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem (IUCC) oraz Międzynarodowego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC). Kika lat spędził w Centrum Onkologicznym Uniwersytetu Kolorado, gdzie prowadził badania nad terapiami celowanymi w raku płuca. W latach 2013-2018 był konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej. Obecnie jest zastępcą kierownika Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, kieruje pracą Zakładu Radioterapii UCK oraz pełni funkcję koordynatora medycznego w Ośrodku Badań Klinicznych Wczesnych Faz UCK. Jest członkiem: Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), Międzynarodowego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC), Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Raka (EORTC), Europejskiego Towarzystwa Radioterapii i Onkologii (ESTRO) oraz redaktorem pomocniczym czasopisma Journal of Thoracic Oncology. Jest autorem i współautorem blisko 500 publikacji, z których znacząca część ukazała się w renomowanych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Według bazy Scopus indeks Hirscha prac z jego udziałem wynosi 45. Głównym przedmiotem zainteresowań naukowych Profesora są badania translacyjne i kliniczne w raku płuca. Obecnie pracuje nad identyfikacją nowych celów molekularnych oraz wypracowaniem nowych strategii radioterapii w nowotworach klatki piersiowej. Dowodem uznania dla jego osiągnięć jest powierzenie mu autorstwa rozdziału na temat raka płuca w ostatnim wydaniu Oxford Textbook of Oncology.

Academia Europaea powstała w 1988 r. z inicjatywy m.in. Royal Society. Gromadzi ona specjalistów z różnych dziedzin nauki: medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. Zrzeszając niemal 5 tys. członków, w tym kilkudziesięciu noblistów jest największym paneuropejskim towarzystwem naukowym. Organizacja koncentruje się na działalności opiniodawczej i doradczej w zakresie nauki, współpracując w tym zakresie m.in. z Komisją Europejską. Jej struktura obejmuje ponad 20 sekcji w czterech różnych klasach przedmiotowych (nauki humanistyczne, nauki społeczne i pokrewne, nauki ścisłe, nauki biologiczne).

fot. Paweł Sudara/GUMed