Troska o siebie nie jest oznaką słabości. Ruszył program wsparcia pracowników

9.05.2022

Wiele osób zatrudnionych w uczelni medycznej łączy pracę badawczą lub badawczo-dydaktyczną z aktywnością kliniczną. To dla nich ostatnie dwa lata walki z pandemią były szczególnie trudne, choć jej negatywne konsekwencje dotyczą każdego, niezależnie od wykonywanych zadań. Ten czas udowodnił, że holistyczne spojrzenie na pracownika, jest dziś koniecznością, a nie wyłącznie jedną z możliwości. Szeroko rozumiany dobrostan to jedna z istotnych składowych motywacji do codziennej pracy, niezależnie od tego, czy polega ona na prowadzeniu działalności naukowej, czy wspieraniu pracowników akademickich w realizacji ich zadań.

Danuta Rocławska
Danuta Rocławska

Problemy na płaszczyźnie zawodowej (w tym najpoważniejsza ich postać, definiowana jako stan wypalenia) mogą mieć różną genezę i różny przebieg, jednak niemal zawsze utrudniają funkcjonowanie i obniżają jakość życia.

Aby zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego, nie ma innej drogi, jak życzliwe, intencjonalne zadbanie o siebie i własne zasoby oraz otwarcie się na przyjmowanie pomocy. Po stronie miejsca pracy jest z kolei strategiczne i mądre wspieranie pracowników w zakresie zwiększania równowagi i dobrostanu oraz dostarczanie konkretnych rozwiązań – mówi Danuta Rocławska, psycholożka, ekspertka w zakresie interwencji kryzysowej i psychoedukacji.

Biuro Programu IDUB i Dział Wsparcia Rozwoju Pracowników we współpracy z ekspertką przygotowały pakiet działań, które mają wspierać i inspirować do szeroko rozumianej troski o siebie. Ich wspólnym celem jest zwiększanie świadomości na temat zdrowia psychicznego, wzmocnienie umiejętności tworzenia dobrych nawyków, a w rezultacie wspólne tworzenie harmonijnego i zrównoważonego miejsca pracy, nastawionego na aktywne dbanie o zdrowie mentalne pracowników.


Kultura_organizacyjna_grafika_Bartosz_Stachowski.png

grafika Bartosz Stachowski

Na pracowników GUMed czekają:

  • podcasty poświęcone tematyce dobrostanu i profilaktyce zdrowia psychicznego (pierwszy z nich z gościnnym udziałem prof. Marcina Fijałkowskiego z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed),
  • bezpłatne konsultacje indywidualne, podczas których można uzyskać fachowe wsparcie i poszukać dla siebie optymalnych rozwiązań,
  • bezpłatne konsultacje grupowe dla osób zarządzających zespołami, które dają możliwość wymiany doświadczeń oraz dostarczają wiedzy o metodach wspierania pracowników.

Podcasty do odsłuchania oraz zapisy na konsultacje dostępne są na stronie www.gumedtoludzie.gumed.edu.pl. Szczegółowe informacje udzielane są również pod adresem gumedtoludzie@gumed.edu.pl.

Więcej na temat inicjatywy można przeczytać w majowym numerze Gazety GUMed.