Światowy Dzień Malarii 2022

29.04.2022

Specjaliści z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni włączyli się w obchody Światowego Dnia Malarii, organizując 25 kwietnia br. cykl prelekcji popularnonaukowych połączonych z warsztatami praktycznymi. Wykłady przeznaczone były dla szerokiego grona odbiorców, natomiast uczestnikami warsztatów byli diagności laboratoryjni, którzy w ich trakcie mogli zwiększyć swoje kompetencje i poprawić umiejętności. W wydarzeniu uczestniczyła prorektor ds. klinicznych GUMed prof. Edyta Szurowska oraz dr hab. Katarzyna Sikorska, prof. uczelni, p.o. dyrektora Instytutu.

Jak podkreśliła prof. Edyta Szurowska, przed pandemią COVID-19 malaria była najczęstszą chorobą zakaźną występująca w środowisku tropikalnym. Każdego roku zapada na nią ok. 200 mln osób, a pomiędzy 1 a 3 mln umiera.

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej jest unikatową w kraju jednostką zajmującą się rozpoznawaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom związanym z pracą i pobytem w warunkach morskich i tropikalnych – podkreśliła prorektor prof. Edyta Szurowska. – Każdy kto służbowo bądź turystycznie wyjeżdża do strefy klimatu gorącego mógł skorzystać ze specjalistycznego poradnictwa, szczepień profilaktycznych i cennej wiedzy naszych specjalistów.

Obchody Światowego Dnia Malarii koordynował dr hab. Maciej Grzybek, prof. uczelni z Zakładu Parazytologii Tropikalnej, pełnomocnik Rektora ds. rozwoju Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Kluczowym elementem w prewencji i leczeniu malarii jest bardzo szybka diagnostyka. Nie ma czasu do stracenia. Musimy jak najszybciej dowiedzieć się, czy pacjent jest zarażony zarodźcem malarii i jakim gatunkiem oraz jak najszybciej wdrożyć leczenie – tłumaczył prof. Maciej Grzybek. – Drodzy podróżnicy, jeżeli wyruszacie w podróż, przygotujcie się do niej. Zadajcie sobie pytanie, czy wyruszacie do bezpiecznego miejsca. Jeśli jedziecie do strefy tropikalnej, to bądźcie świadomi, że możecie zetknąć się z komarami, które mogą zarazić Was malarią.

Jako pierwsza wykład Malaria – wczoraj i dziś wygłosiła dr hab. Beata Biernat z Zakładu Parazytologii Tropikalnej. Zaznaczyła, że ostatnie przypadki malarii rodzimej były notowane na przełomie lat 50. 60. XX wieku.

Od 1968 jesteśmy uznani przez WHO za kraj wolny od malarii endemicznej. Każdego roku są jednak do Polski importowane przypadki tego schorzenia, najczęściej jako “pamiątki” z wakacji – wyjaśniała dr hab. Beata Biernat.

Prezentację dotyczącą prewencji i leczenia malarii przygotowała dr Agnieszka Wroczyńska z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. Przybliżyła w niej m.in. farmakologiczne możliwości zapobieganie malarii, czyli stosowanie skutecznych leków w minidawkach.

Jeśli nie zdołamy uniknąć ukłucia przez komara, a jest to trudne, te leki zapobiegną rozwojowi pasożyta w naszym organizmie – wyjaśniała dr Agnieszka Wroczyńska.

Kolejna z prelegentek, dr Anna Kuna z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych przybliżyła temat szczepionki przeciw malarii, natomiast lek. Agata Łukasik z Kliniki Chorób Zakaźnych opowiedziała o roli Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w walce z omawianą chorobą. Część wykładową zamknął prof. Krzysztof Korzeniewski z Zakładu Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii z prelekcją Malaria w czasach COVID-19. Warsztaty dla diagnostów laboratoryjnych poprowadziły dr hab. Beata Szostakowska i mgr Karolina Baranowicz z Zakładu Parazytologii Tropikalnej.

Fot. Zbigniew Wszeborowski/GUMed