Kalendarium wydarzeń

Wyroluj Raka 2022

Promowanie profilaktyki przeciwnowotworowej skupionej głównie na raku piersi, ale także na innych nowotworach oraz zdrowego trybu życia połączone z przejazdem rolkarskim ulicami Gdańska to cel akcji Wyroluj Raka, która odbędzie się 15 maja 2022 r. na terenie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. W jej trakcie uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach samobadania piersi i udzielania pierwszej pomocy, a także porozmawiać ze specjalistami i uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony zdrowia. Organizatorami wydarzenia są SKN Chirurgii Onkologicznej GUMed oraz grupa rolkarska NightSkating Pomorze. Mogą w nim wziąć udział wszystkie osoby powyżej 16 roku życia.

W akcji co roku uczestniczy kilkaset osób, w tym wielu lekarzy oraz studentów kierunków medycznych. Inicjatywa służy podniesieniu świadomości dotyczącej raka piersi. Jak podkreślają organizatorzy, jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet i drugi co do śmiertelności – według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 r. rozpoznano go u blisko 20 tys. kobiet, a 7 tys. pacjentek zmarło z tego powodu, a liczby te stale rosną. Wskazują również, że choć najczęściej chorują kobiety w wieku 55-65 lat, może on dotknąć również znacznie młodsze osoby.

Akcja objęta jest patronatem rektora GUMed prof. Marcina Gruchały oraz instytucjonalnym patronatem Uczelni. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na jego stronie na Facebooku. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz rejestracyjny.


plakat wydarzenia


Czas i miejsce:

2022-05-15

godziny podawane na bieżąco przez organizatora

Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1