StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Licealiści z wizytą u kardi...

Licealiści z wizytą u kardiologów

27.04.2022

W miniony weekend odbył się kolejny blok wydarzeń dla uczniów uczestniczących w projekcie Nauka to ludzie. Zajęcia poświęcone schorzeniom sercowo-naczyniowym przygotowali eksperci z kilku klinik.

Pierwszego dnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu klinicznym GUMed z uczniami spotkali się prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii i dr Dariusz Ciećwierz, kierujący Pracownią Kardiologii Inwazyjnej. Przypomnieli uczestnikom czynniki ryzyka schorzeń, z którymi często trafiają do nich pacjenci i omówili warunki, w jakich przebiegają kolejne fazy leczenia szpitalnego choroby niedokrwiennej serca. Uczestnicy mieli też możliwość prześledzenia, jak, krok po kroku, przeprowadzana jest procedura implantacji stentu do naczyń wieńcowych. Ta właśnie część, w której wirtualnie mogli towarzyszyć specjalistom podczas zabiegu, zrobiła na nich największe wrażenie.


dr_Dariusz_Ciećwierz_zajęcia_kardiologia_inwazyjna.png

dr Dariusz Ciećwierz prowadzący zajęcia z kardiologii inwazyjnej

Dr hab. Jacek Wolf z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, koordynator Sleep Laboratory szczegółowo wyjaśnił, jak istotna jest właściwa higiena snu, nasze nawyki w tym obszarze oraz jakie znaczenie dla chorób serca i naczyń mogą mieć zaburzenia snu. Uczniowie poznali również możliwości diagnostyczne, jakie daje utworzone w ubiegłym roku Sleep Laboratory, które pozwala specjalistom na przeprowadzenie szczegółowej analizy snu pacjenta i efektywną diagnostykę.

Na koniec uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej. W nowoczesnej pracowni fantomowej mieli szansę wykonania swojego pierwszego badania echokardiograficznego. Zajęcia przeprowadził dr Radosław Nowak z II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca, który odpowiedział również na szereg pytań związanych z realiami codziennej pracy lekarza specjalisty w klinice.

W tym samym czasie po raz ostatni w tym roku akademickim odbyły się również zajęcia z nauczycielkami uczestniczącymi w projekcie. Jarosław Kordziński przeprowadził z uczestniczkami warsztaty, których celem było rozwijanie umiejętności rozpoznawania zróżnicowanych stylów myślenia uczniów, aby móc efektywnie korzystać z uzupełniających się zasobów, które możemy odnaleźć w każdej grupie. Z pedagożkami spotkał się również prof. Miłosz Jaguszewski, przewodniczący Rady Naukowej Projektu, który zaprezentował potencjał dydaktyczny Uczelni i perspektywy, jakie daje studentom. Zebrał też od naszych gości cenne sugestie dotyczące dalszej współpracy naukowców i dydaktyków GUMed z nauczycielami szkół średnich. Na zakończenie uczestniczki odebrały pamiątkowe certyfikaty.


prof._Jaguszewski_z_absolwentkami_programu.jpg

prof. Miłosz Jaguszewski z absolwentkami programu

Myślę, że po tym spotkaniu i podsumowującej je, bardzo inspirującej dyskusji, jesteśmy zgodni co do jednej kwestii – mówi dr n. społ. Agnieszka Anielska, koordynatorka projektu. – Wierzymy, że nasz program jest początkiem długofalowej współpracy i mamy już kilka pomysłów, jak ją w kolejnych miesiącach rozwijać. W trakcie kilku ostatnich miesięcy nauczyciele i wykładowcy GUMed stworzyli platformę wymiany wiedzy i myśli i z pewnością skorzystają na tym młodzi ludzie, którzy pasjonują się medycyną.

fot. dr n. społ. Agnieszka Anielska/GUMed