Praca nt. zapalenia tarczycy związanego z COVID-19 doceniona

StartNaukaAktualnościPraca nt. zapalenia tarczyc...

Praca nt. zapalenia tarczycy związanego z COVID-19 doceniona

21.04.2022

Prof. dr hab. Dorota Dworakowska
Prof. dr hab. Dorota Dworakowska

Prof. dr hab. Dorota Dworakowska z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest współautorką najczęściej cytowanego artykułu opublikowanego w czasopiśmie Clinical Endocrinology (IF=3,478) w latach 2020-2021 według wydawnictwa Wiley, zatytułowanego COVID-19-related thyroiditis: A novel disease entity?.

Praca dotyczy zespołu zaburzeń pozatarczycowych przebiegających z eutyreozą, pojawiającego się u pacjentów w wyniku zakażenia się koronawirusem. Jak podkreślają autorzy, choć występuje on u wielu osób z ostrym przebiegiem COVID-19, może do niego dojść także u pacjentów z lżejszą postacią choroby.

U badanej 57-letniej kobiety, która wcześniej przeszła lekką postać COVID-19, zaobserwowano późniejsze zmiany tarczycowe wraz z towarzyszącym bólem. Badania potwierdziły, że występowanie podostrego zapalenia tarczycy (SAT) jest związane z powikłaniem po chorobie koronawirusowej.

Publikacja skupia się również na ocenie czynności tarczycy u osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Z badań wynika, że przebyta choroba mogła być związana z wysokim ryzykiem występowania tyreotoksykozy. W porównaniu z pacjentami, którzy nie przeszli choroby koronawirusowej, u osób z COVID-19 wykryto niższy poziom TSH i fT4.

fot. archiwum prywatne


Dyplom.jpg