Kalendarium wydarzeń

StartUczelniaKalendarium wydarzeńPremiera książki "Wileńskie...

Premiera książki "Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego" autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza

okładka.jpg

Premiera książki Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza zorganizowana jest w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

W spotkaniu promującym książkę udział wezmą: prof. Bolesław Rutkowski – urodzony w Wilnie mecenas wileńskich tradycji naszej Uczelni oraz Małgorzata Omilian-Mucharska – redaktorka książki; wydarzenie poprowadzi dr Marek Bukowskiz Muzeum GUMed.

Książka prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian i wciąż żywej tradycji wileńskiej w Gdańsku.

Książka wydana przez Wydawnictwo Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod patronatem honorowym rektora GUMed prof. Marcina Gruchały.

Prof. dr hab. n. med. Wiesław Antoni Makarewicz (ur. 13 czerwca 1935 r. w Wilnie, zm. 20 grudnia 2021 r. w Gdańsku) – rektor Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1999-2005, prodziekan Wydziału Lekarskiego w kadencji 1981-1984, a w latach 1987-1993 prorektor ds. nauki. Współtwórca i pierwszy dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Profesor zwyczajny w Katedrze i Zakładzie Biochemii, były kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej. Przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego w latach 2002-2005. W latach 2005-2015 redaktor naczelny uczelnianego miesięcznika Gazeta AMG. Pierwszy Profesor Honorowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wyróżniony godnością Aesculapius Gedanensis w 2018 r. Jego pasją stało się zbieranie informacji o dziejach Wilna, a w szczególności o Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Jako jeden z niewielu nieprofesjonalnych historyków był członkiem zespołu w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu realizującego grant w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Hinc itur ad astra. Uniwersytet Stefana Batorego, 1919-1939.

Czas i miejsce:

10.05.2022

od godz. 16:00

Biblioteka Główna GUMed