Premiera książki Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza zorganizowana jest w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.
W spotkaniu promującym książkę udział wezmą: prof. Bolesław Rutkowski – urodzony w Wilnie mecenas wileńskich tradycji naszej Uczelni oraz Małgorzata Omilian-Mucharska – redaktorka książki; wydarzenie poprowadzi dr Marek Bukowskiz Muzeum GUMed.
Książka prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian i wciąż żywej tradycji wileńskiej w Gdańsku.
Książka wydana przez Wydawnictwo Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod patronatem honorowym rektora GUMed prof. Marcina Gruchały.
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Antoni Makarewicz (ur. 13 czerwca 1935 r. w Wilnie, zm. 20 grudnia 2021 r. w Gdańsku) – rektor Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1999-2005, prodziekan Wydziału Lekarskiego w kadencji 1981-1984, a w latach 1987-1993 prorektor ds. nauki. Współtwórca i pierwszy dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Profesor zwyczajny w Katedrze i Zakładzie Biochemii, były kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej. Przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego w latach 2002-2005. W latach 2005-2015 redaktor naczelny uczelnianego miesięcznika Gazeta AMG. Pierwszy Profesor Honorowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wyróżniony godnością Aesculapius Gedanensis w 2018 r. Jego pasją stało się zbieranie informacji o dziejach Wilna, a w szczególności o Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Jako jeden z niewielu nieprofesjonalnych historyków był członkiem zespołu w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu realizującego grant w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Hinc itur ad astra. Uniwersytet Stefana Batorego, 1919-1939.