StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Nasi naukowcy na „Liście Stu”

Nasi naukowcy na „Liście Stu”

24.03.2022

Lista_Stu_2021.png

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Lista Stu 2021 przygotowanego przez redakcję Pulsu Medycyny. Laureatami dziewiętnastej edycji jest siedmioro naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym aż dwóch w pierwszej dziesiątce. Wysoką 5 pozycję wśród osób, które miały największy wpływ na rozwój polskiej medycyny zajął prof. Marcin Gruchała, rektor naszego Uniwersytetu, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w kadencji 2020-2024. Na 10 miejscu uplasował się prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, prezes zarządu Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

W gronie najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie znaleźli się również: prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, redaktor naczelny kwartalnika Choroby Serca i Naczyń sklasyfikowany na 30 miejscu, a na 36 pozycji prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii GUMed i ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym UCK, główny ekspert medyczny Ministerstwa Zdrowia ds. udaru. Prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, wiceprzewodnicząca zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, współtwórca opatentowanej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci znalazła się na 70 miejscu.

W kategorii System Ochrony Zdrowia najwyższą pozycję zajął prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, plasując się na 35 miejscu. Na 77 pozycji sklasyfikowano prof. Jarosława Sławka, kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego, a miejsce niżej Jakuba Kraszewskiego, dyrektora naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala GUMed.

Kandydaci oceniani byli przez kapitułę konkursu w trzech kategoriach: osiągnięcia i dokonania w 2021 roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku oraz siła publicznego oddziaływania. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie organizatora.