22.03.2022
Pomorskie uczelnie co roku zwiększają swój wkład w innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w praktyce w każdym sektorze gospodarki, a przygotowując swoją ofertę kształcenia wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnego rynku pracy. W najnowszym raporcie Invest in Pomerania analizuje dane dotyczące kształcenia studentów i prowadzenia prac badawczo-rozwojowych na Pomorzu, aby zaprezentować potencjał innowacyjny uczelni w naszym regionie.
Celem podjętej inicjatywy i przygotowywanej serii publikacji pt. Innowacje rodzą się na Pomorzu jest promocja Pomorza jako miejsca, w którym nauka i biznes tworzą zintegrowany ekosystem. Do współtworzenia opracowania zaproszono czołowe pomorskie uczelnie.
– Innowacyjność ma kluczowy wpływ na tempo procesów gospodarczych zachodzących na danym obszarze. Polityka województwa pomorskiego jest skierowana na promocję zaawansowanych technologicznie sektorów i budowania wokół nich instrumentów wsparcia. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest właśnie współpraca świata biznesu ze światem nauki – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Do prac nad pierwszą częścią raportu zaproszono uczelnie wyższe z województwa pomorskiego, największe pod względem liczby kształconych studentów, które zaprezentowały m.in, dane dotyczące liczby kierunków studiów, innowacyjnych projektów i sposobów współpracy z biznesem. Wśród nich nie zabrakło Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który niezmiennie pozostaje najlepszą uczelnią medyczną w kraju. GUMed realizuje wiele projektów we współpracy międzynarodowej. Aktualnie w partnerstwie międzynarodowym realizowanych jest 11 projektów badawczych, a liczba partnerów zagranicznych zaangażowanych w ich realizację wynosi 75. Nasz Uniwersytet jest jednym z największych beneficjentów konkursów ABM wspierających akademickie badania kliniczne. W latach 2019-2021 uzyskał dofinansowanie 14 projektów na łączną kwotę przekraczającą 195 mln zł.
– Naszą Uczelnię charakteryzuje wysoki potencjał naukowy i rozwojowy, a także szeroki zakres i jakość prowadzonych badań potwierdzonych wysoką kategoryzacją jednostek. To również jedyny uniwersytet medyczny w kraju wyróżniony prestiżowym statusem uczelni badawczej. Z powodzeniem od wielu lat prowadzimy szereg inicjatyw naukowych, badawczych, dydaktycznych i rozwojowych, budując przestrzeń do współpracy nauki z biznesem – mówi prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.
W ramach publikacji twórcy chcą przybliżyć pomorskim firmom oraz inwestorom projekty, które realizują naukowcy w regionie i zachęcić ich do współpracy.
– Chcemy pokazać, że taka wzajemna wymiana wiedzy i doświadczeń daje wiele korzyści każdej ze stron. Naszym celem jest budowanie świadomości o potencjale jakim dysponuje Pomorze – zarówno w zakresie kształcenia kadr, jak i w zakresie rozwoju nowych technologii. Niniejszą publikacją chcielibyśmy rozpocząć szeroką dyskusję o przyszłości pomorskiej edukacji wyższej i o tym, jak wspólnie możemy wspierać jej potencjał, tak by tym samym wspierać rozwój naszego województwa – mówi Anna Jagodzińska-Warzych, rzecznik Inwestora w Invest in Pomerania, kierownik projektu.
W rozwoju innowacyjności regionu należy zaznaczyć rolę Samorządu Województwa Pomorskiego, który przeprowadza badania dotyczące przedsiębiorstw działających w obszarach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza.
– Inteligentne Specjalizacje Pomorza wyznaczają kierunki rozwoju innowacyjnego i gospodarczego naszego województwa. Tworzą aktywne platformy współpracy, w szczególności łączą naukę z biznesem, co przesądza o wyjątkowej roli ISP, ukierunkowaniu na realizację projektów badawczo – rozwojowych oraz pozyskiwaniu dodatkowych źródeł finansowania – mówi dr Karolina Lipińska, zastępca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji w Departamencie Rozwoju Gospodarczego.
W tej części raportu zawarto podstawowe informacje, które zaprezentują pomorską panoramę uczelnianych ośrodków kształcenia studentów oraz ich działalność naukowo-badawczą, a także wybrane informacje o tym, co wyróżnia pomorskie uczelnie na tle pozostałych w kraju i co stanowi o ich potencjale. Przedstawiono także profile partnerów raportu uwzględniające najważniejsze informacje dotyczące kierunków studiów, pracowników i studentów.
Dalsze kroki
Niniejszy raport jest jedynie wprowadzeniem do naszych dalszych analiz. Przygotowywane jest wydanie kolejnych części raportu, poświęconych współpracy nauki i biznesu w obrębie kluczowych sektorów pomorskiej gospodarki. Jak deklarują autorzy, przyjrzą się w nich bliżej najciekawszym i najbardziej zaawansowanym projektom naukowo-badawczym. Przybliżą również konkretne przykłady efektywnej współpracy pomiędzy przedstawicielami uczelni i biznesu, a także opiszemy innowacyjne podejście uczelni do kształcenia przyszłych kadr zawodowych. Kolejne trzy części cyklu zostaną poświęcone poniższym tematom: technologie offshore i portowo-logistyczne na Pomorzu, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie na Pomorzu czy biotechnologia i technologie medyczne na Pomorzu.
fot. Invest in Pomerania