Wykład online pt. Międzypokoleniowe różnice w rozumieniu świata w ujęciu neurodydaktycznym w ramach projektu Farmalityka odbędzie się 21 marca 2022 r. o godz. 18:00 na platformie Zoom. Poprowadzi go dr Marek Kaczmarzyk, prof. UŚ.
Bezpośredni link do spotkania
Dane do zalogowania się na platformie Zoom:
Meeting ID: 883 2539 9231
Passcode: Q#KCmt9M
Sylwetka prelegenta: dr Marek Kaczmarzyk, prof. UŚ, biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel akademicki, popularyzator nauki oraz aktywny członek panelu eksperckiego programu EduAkcja. Autor licznych artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Proponuje spojrzenie na proces edukacji oraz procesy relacyjne w ludzkich grupach zadaniowych przez pryzmat znaczenia biologicznego podłoża, szczególnie najnowszych osiągnięć neuronauk. Propagator dydaktyki ewolucyjnej – dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych (zarówno ewolucji biologicznej, jak i kulturowej) na procesy uczenia się i rozwój kompetencji w zakresie relacji w grupach
Streszczenie wykładu
Etapy dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego człowieka przebiegają w sposób, który wpływa na aktywność poznawczą. Wielkość ludzkiego mózgu wywołuje konieczność przedwczesnego urodzenia i ostateczne dojrzewanie tego narządu już poza organizmem matki. Opóźnia to i wydłuża procesy wytwarzania ostatecznej architektury kory. Późniejsza przebudowa w okresie adolescencji pogłębia różnice w strukturze, powodując niespójność modelu świata. Środowisko, w którym dojrzewają mózgi ludzi kolejnych pokoleń, jest różne, a to może stanowić część powodów, dla których pełne porozumienie w opisie rzeczywistości jest nieosiągalne. W trakcie wykładu spojrzymy na neurobiologiczne podłoże konfliktu pokoleń i granice możliwości minimalizowania czy też unikania jego następstw.
Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 5 min przed planowanym spotkaniem.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wydziału Farmaceutycznego, na której w zakładce Farmalityka dostępne są: harmonogram wykładów, listy zaproszonych prelegentów oraz informacje związane z technicznym połączeniem się uczestnika z platformą online.
Zapraszamy także do kontaktu mailowego wf.promocja@gumed.edu.pl. Z chęcią odpowiemy na wszelkiego rodzaju pytania.