StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2021/2022Licealiści poznali tajniki ...

Licealiści poznali tajniki opieki nad młodymi pacjentami

14.03.2022

W miniony weekend po raz kolejny uczniowie szkół średnich zainteresowani medycyną, farmacją i biotechnologią odwiedzili Gdański Uniwersytet Medyczny. Tym razem spotkanie, którego koordynatorem był dr hab. Michał Brzeziński z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci, było poświęcone różnym aspektom zdrowia i opieki nad pacjentami pediatrycznymi.

Dr Agnieszka Jankowska z tej samej jednostki rozpoczęła spotkanie od przybliżenia uczniom wyzwań, z jakimi mierzą się pediatrzy w przypadku różnego rodzaju zaburzeń i schorzeń, które uniemożliwiają dzieciom (czasowo lub stale) konwencjonalne żywienie. Następnie zaprezentowała możliwości, jakimi dysponuje współczesna medycyna, które umożliwiają pacjentom żywionym np. dojelitowo lub dożylnie funkcjonowanie w warunkach domowych. Uczestnicy na własne oczy mogli zobaczyć sprzęt używany przez lekarzy i rodziców w leczeniu żywieniowym i zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania. Z kolei dr Matylda Hennig z Katedry i Kliniki Diabetologii i Endokrynologii Dziecięcej opowiedziała o tym, jak na przestrzeni lat zmieniał się proces leczenia cukrzycy typu I. Pierwszego dnia nie zabrakło również wątków naukowych – dr hab. Michał Brzeziński zapoznał uczniów z pojęciem Evidence Based Medicine i zasadami naukowej weryfikacji wiedzy.

Kolejnego dnia lek. Magdalena Bazgier i lek. Marlon Souza Luis, doktoranci z Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, opowiedzieli o zastosowaniu modeli 3D w kardiologii dziecięcej. Na kilkudziesięciu modelach pokazali, w jaki sposób mogą być one wykorzystywane zarówno podczas zajęć ze studentami, jak i planowania czy symulacji zabiegów chirurgicznych. Następnie lek. Magdalena Dettlaff-Dunowska, doktorantka z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci przedstawiła ciekawostki dotyczące endoskopii dziecięcej. Spotkanie zakończyły zajęcia warsztatowe prowadzone przez dr. hab. Michała Brzezińskiego, podczas których uczestnicy zastanawiali się, jak poradzić sobie z „najcięższym” problemem dzieci i młodzieży – otyłością.


modele 3D serca

modele 3D serca

Pomysłodawczynią i koordynatorką programu edukacyjnego realizowanego w ramach projektu Nauka to ludzie jest dr n. społ. Agnieszka Anielska z Sekcji Promocji, z kolei przewodniczącym jego Rady Naukowej jest prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii.

W wiosennej edycji programu uczestniczy siedemnaścioro utalentowanych uczniów z różnych zakątków Polski, m.in. z Gdańska, Gdyni, Lublina, Malborka i Torunia. Od stycznia towarzyszymy im w rozwijaniu ich pasji, pokazując m.in. szerokie spektrum i specyfikę badań naukowych realizowanych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Po więcej informacji na temat programu zapraszamy na stronę www.naukatoludzie.gumed.edu.pl oraz do Gazety GUMed.

fot. dr n. społ. Agnieszka Anielska