Program "FitKlasa" nagrodzony

11.03.2022

Projekt FitKlasa – aktywność dla zdrowia realizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia (GOPZ) został doceniony przez redakcję PortalSamorzadowy.pl i magazynu Rynek Zdrowia. Organizatorzy konkursu Zdrowy Samorząd przyznali Urzędowi nagrodę w kategorii Zdrowa Gmina w uznaniu sukcesów odniesionych w związku z wdrożonym programem.


HCC_(1).jpg

koordynator programu Piotr Paszkowski z GOPZ odbiera nagrodę

GUMed jest partnerem projektu od lutego 2020 r., tj. od początku jego realizacji. Inicjatywa ma na celu poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej oraz stanu gorsetu mięśniowego u dzieci. Na jej potrzeby opracowano program ćwiczeń korekcyjnych o formie, objętości i intensywności dostosowanej do potrzeb zdrowotnych pokolenia XXI w. Pozwalają one zwiększyć u dzieci wysiłek o średniej i umiarkowanej intensywności oraz obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych poprzez podniesienie wydolności organizmu. Naszą Uczelnię w projekcie reprezentuje dr hab. Michał Brzeziński z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci. Przedsięwzięcie realizowane jest w szkołach podstawowych na terenie całego Gdańska.

Naszym problemem cywilizacyjnym nie są wady postawy, lecz to, że zabijają nas choroby układu naczyniowo-sercowego i choroby nowotworowe. Oczywiście, nie dzieje się to jeszcze w pokoleniu 10-, 14- czy 20-latków, ale zaczyna się to dziać już w wieku 40+. Lekarze potrafią coraz lepiej leczyć, ale my nie zapobiegamy zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – mówił dr hab. Michał Brzeziński podczas inauguracji projektu. – Żeby robić to wśród dzieci, trzeba postawić m.in. na ich jakość żywienia, jak też zwiększyć aktywność fizyczną. Chcemy pokazać, że najlepszą formą gimnastyki korekcyjnej jest jakakolwiek forma ruchu nastawiona na wzmacnianie mięśni i układu sercowo-naczyniowego.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie FitKlasa.

fot. imagopr.pl