Tai Chi, makarony razowe i aerobik

Tai Chi, makarony razowe i aerobik

8.06.2009

_DSC3043.JPG
_DSC3040.JPG
_DSC3028.JPG
_DSC3124.JPG
plac_zabaw.JPG

Kilka tysięcy osób bawiło się podczas IV Pikniku na Zdrowie, imprezy zorganizowanej 6 czerwca 2009 roku w Zielonym Parku przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Chętni mogli zbadać między innymi poziom cholesterolu i cukru we krwi, sprawdzić czy mają prawidłowe ciśnienie oraz zobaczyć, jak wygląda przygotowanie maści. Panie mogły nauczyć się badać piersi i dowiedzieć się jaką metodę antykoncepcji wybrać. Nie zabrakło także Tai Chi, aerobiku przy użyciu stepów i steperów oraz salsy i tanga. Prawdziwym hitem Pikniku okazały się makarony firmy BioBabalscy oraz wypieki przygotowane przez Gdańskie Młyny Spichlerze. Szczególnym powodzeniem cieszyły się przygotowane przez nich dietetyczne słodkości.

Piknik rozpoczął się chwilę po godz. 11. Festyn uroczyście otworzyła prof. Małgorzata Sznitowska, prorektor ds. nauki GUMed-u.

Najwięcej osób odwiedziło stoiska stomatologiczne, gdzie można było zrobić bezpłatny przegląd stomatologiczny oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o higienę zębów. W tym roku badani byli zarówno dorośli, jak i najmłodsi uczestnicy Pikniku. Po badaniu dorośli mogli przekąsić marchewkę i jabłko, a dzieci dostawały dyplomy i szczoteczki do mycia zębów. Alergolodzy natomiast przeprowadzali spirometrię. W sumie przebadali 400 osób.

Oblężony był również namiot kardiologów. Lekarze mierzyli poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz oceniali ryzyko sercowo-naczyniowe według algorytmu Score. Od wczesnych godzin porannych na badanie poziomu cholesterolu we krwi czekali pacjenci przy namiocie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Laboratoryjnej. Pierwszym pięćdziesięciu osobom, które przyszły na piknik na czczo wykonano badanie za darmo. Wielu piknikowych gości zdecydowało się na pomiar ciśnienia w namiocie Zakładu Nadciśnienia Tętniczego oraz wykonanie pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej na stoisku Zakładu Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Laboratoryjnej.

Dużym powodzeniem cieszyły się prezentacje przygotowane przez Klinikę Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz studentów z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów IFMSA. Ci ostatni próbowali oswoić najmłodszych uczestników imprezy z białym fartuchem. Dzięki misiom podarowanym przez Polpharmę studenci mogli przeprowadzić Szpital Pluszowego Misia w terenie, zabawę polegającą na badaniu maskotek. Badając misie przekonywali najmłodszych, że wizyta u lekarza nie jest niczym strasznym.

Przedstawiciele Zakładu Mikrobiologii Molekularnej i Serologii, Krajowy Ośrodek Salmonella uczyli co zrobić, aby ustrzec się przez zakażeniem pokarmowym bakteriami Salmonella. Plakat „Salmonella wanted” wykonany przez Zakład cieszył się ogromnym zainteresowaniem przechodniów, a każdy chciał zrobić sobie przy nim zdjęcie.

O przewlekłej chorobie nerek informowali lekarze z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. Na ich stoisku można było wykonać podstawowe badanie moczu.

Na Pikniku można było się dowiedzieć także co to jest wolontariat i po co jest opieka paliatywna. Chętni mogli na miejscu porozmawiać z psychologiem. Podczas Pikniku na Zdrowie można było także rzucić palenie. Za wyrzuconą paczkę papierosów przedstawiciele Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej wręczali banana.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje farmaceutów. Katedra i Zakład Farmacji Stosowanej prezentowała wybrane substancje pomocnicze przy sporządzaniu maści i kremu, a Katedra Chemii Nieorganicznej pokazała chemiczny model spalania papierosa. Natomiast pracownicy Katedry i Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Botanicznych częstowali przechodniów herbatami ziołowymi oraz wręczali sadzonki roślin leczniczych.

Tak jak w ubiegłym roku Katedra i Klinika Medycyny Ratunkowej urządziła pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz symulacje wypadku drogowego. Udział w tym efektownym pokazie, połączonym z rozcinaniem auta, wzięła udział gdańska policja i strażacy oraz sopockie pogotowie.

Prawdziwym hitem Pikniku okazało się stoisko fizjoterapii. Do badania na podoskopie i masażu ustawiały się bardzo długie kolejki. Po raz pierwszy na Pikniku można było wykonać USG tarczycy. Do tego badania kolejka ustawiła się jeszcze przed rozpoczęciem festynu.

Specjalnie dla piknikowych gości wystąpili tancerze z TangoClub’u i SalsaClub’u. Chętni mogli zapoznać się z podstawowymi krokami tanecznymi i zatańczyć z nauczycielami na scenie. Do wspólnego aerobiku zaprosili uczestników Pikniku studentki i studenci GUMed-u trenujący na co dzień w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Ich występy przygotowała mgr Aneta Korewo.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz Tai-Chi przygotowany przez dra Pawła Antonowicza i mgra Adama Dzieciątko z Akademii Chińskich Sztuk Walk SanBao.

Galeria zdjęc – Piknik na Zdrowie 2009