Sukces w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze chorób cywilizacyjnych

15.02.2022

prof. Leszek Kalinowski
prof. Leszek Kalinowski

Zespół prof. Leszka Kalinowskiego, kierownika Zakładu Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej GUMed, otrzyma 9 999 874,40 zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych na realizację projektu Wpływ trimetazydyny na funkcję śródbłonka i biomarkery korelujące z rokowaniem w niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową. Wniosek otrzymał wysoką notę komisji konkursowej, co zapewniło mu miejsce wśród trzech najwyżej ocenionych projektów. Dofinansowanie w konkursie ABM na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze chorób cywilizacyjnych otrzymało 10 projektów na łączną kwotę 97 799 026,02 zł.

Jak podkreśla główny badacz projektu, niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF) jest dość powszechną chorobą cywilizacyjną, która dotyczy ponad połowy wszystkich pacjentów z niewydolnością serca. Częstość jej występowania może lawinowo przyrastać w najbliższym czasie, z uwagi na możliwie późne powikłania sercowo-naczyniowe raportowane u pacjentów po przebytej infekcji COVID-19. Za główne przyczyny rozwoju choroby uważa się przewlekły stan zapalny oraz nadmierny stres oksydacyjny, które są często związane ze współwystępowaniem chorób cywilizacyjnych (m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, dyslipidemia). Jeśli chodzi o poprawę rokowania w rozumieniu redukcji śmiertelności, to jak do tej pory nie ma dowodów na skuteczność jakiegokolwiek leku stosowanego u pacjentów z HFpEF.

Główną hipotezą badawczą jest to, że trimetazydyna poprzez swoje plejotropowe działanie może korzystnie wpłynąć na parametry stanu zapalnego oraz na funkcje śródbłonka i mikrokrążenia, co może poprawić wyniki leczenia pacjentów z HFpEF. Realizacja badania może przyczynić się do ustalenia nowego wskazania dla trimetazydyny oraz może poprawić schemat diagnostyki pacjentów z HFpEF – mówi prof. Kalinowski.

W ramach realizacji projektu przewidziano ośmioośrodkowe, randomizowane, podwójnie zaślepione badanie kliniczne na terenie Polski z udziałem 468 pacjentów z HFpEF w celu oceny wpływu trimetazydyny na szereg punktów końcowych, takich jak śmiertelność całkowita, śmiertelność sercowo-naczyniowa, hospitalizacja z powodu nasilenia niewydolności serca, całkowita liczba hospitalizacji, ocena sprawności pacjenta i ryzyko zdarzeń niepożądanych. Okres leczenia pacjentów wynosiłoby 96 tygodni.

W ramach projektu zostanie zaangażowany zespół i infrastruktura Zakładu Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej GUMed pełniącego rolę tzw. biobanku węzłowego w Polskiej Sieci Biobanków (BBMRI.pl) w celu stworzenia kolekcji próbek i oznaczania parametrów w materiale biologicznym pacjentów – dodaje prof. Kalinowski. – Ponadto funkcje śródbłonka zostaną zbadane we współpracy z Centrum Medycyny Translacyjnej GUMed nieinwazyjnymi metodami obrazowymi LSCI i FMD, które pozwalają na czynnościową ocenę funkcji śródbłonka i mogą być powtarzane podczas monitorowania leczenia.

prof. Piotr Widłak
prof. Piotr Widłak

Gdański Uniwersytet Medyczny jest jednym z największych beneficjentów konkursów ABM wpierających akademickie badania kliniczne. Uczelnianą jednostką wspierającą wszelkie inicjatywy naukowe mające formę badań klinicznych, również tych realizowanych z partnerami krajowymi i międzynarodowymi jest Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWKB), którego dyrektorem jest prof. Piotr Widłak.

CWBK konsoliduje działania Uczelni zmierzające do wypracowania ścieżek poprawiających jakość badań klinicznych oraz zwiększające dostępność pacjentów do nowych terapii i schematów leczenia. Zadaniem Centrum jest kompleksowe wsparcie badań klinicznych prowadzonych przez GUMed, a docelowo również komercyjnych badań klinicznych prowadzonych przez partnerów Uczelni – wyjaśnia prof. Widłak.

Szczegółowe informacje dotyczące CWBK dostępne są na stronie www.badaniakliniczne.gumed.edu.pl.

ABM_logo1.png

fot. Paweł Sudara/GUMed