10.02.2022
Dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, prof. uczelni, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki oraz prof. dr hab. Katarzyna Zorena, kierownik Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zostały Topic Editors w zaproponowanym przez siebie i przygotowywanym obecnie wydaniu specjalnym międzynarodowego czasopisma Frontiers in Public Health (IF 3,018) zatytułowanym Patient and medical staff safety in the 21st century.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), każdego roku umiera 2,6 miliona osób na skutek braku zapewnienia bezpieczeństwa w jednostkach opieki zdrowotnej w krajach o niskich i średnich dochodach. Jest to ok. 134 milionów zdarzeń niepożądanych. Wydanie specjalne czasopisma skupiać się będzie na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem pacjentów oraz personelu medycznego podczas wykonywania usług medycznych na całym świecie.
– Świadczenie usług medycznych uzależnione jest od zaangażowania wielu przedstawicieli różnych zawodów medycznych, sposobów finansowania, stanu infrastruktury, stosowanych technologii medycznych oraz poziomu kultury bezpieczeństwa w realizacji wielu procesów, m.in. pielęgnacyjnych, diagnostycznych czy terapeutycznych – piszą Panie Profesor. – Ważne jest również rozważenie, w jaki sposób bezpieczeństwo pacjentów może zostać pogorszone, jeśli warunki bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników służby zdrowia nie są zagwarantowane.
Publikacja będzie zbiorem nadesłanych artykułów naukowców z całego świata. Prof. Mędrzycka-Dąbrowska oraz prof. Zorena znalazły się w składzie, który będzie nadzorował proces oceny nadesłanych tekstów. Tematy badawcze to szeroko rozumiane bezpieczeństwo w opiece zdrowotnej, a także m.in.: zmiany w systemie opieki zdrowotnej, rola informatyki medycznej i zaawansowanej symulacji medycznej, problemy z bezpieczeństwem pojawiające się podczas leczenia pacjentów chorych na COVID-19 oraz wszelkie zagadnienia poruszające warunki BHP pracowników ochrony zdrowia.
fot. Paweł Sudara/GUMed