Bezpieczeństwo w opiece zdrowotnej

StartNaukaAktualnościBezpieczeństwo w opiece zdr...

Bezpieczeństwo w opiece zdrowotnej

10.02.2022

Dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, prof. uczelni, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki oraz prof. dr hab. Katarzyna Zorena, kierownik Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zostały Topic Editors w zaproponowanym przez siebie i przygotowywanym obecnie wydaniu specjalnym międzynarodowego czasopisma Frontiers in Public Health (IF 3,018) zatytułowanym Patient and medical staff safety in the 21st century.

prof. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, prof. Katarzyna Zorena
prof. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, prof. Katarzyna Zorena

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), każdego roku umiera 2,6 miliona osób na skutek braku zapewnienia bezpieczeństwa w jednostkach opieki zdrowotnej w krajach o niskich i średnich dochodach. Jest to ok. 134 milionów zdarzeń niepożądanych. Wydanie specjalne czasopisma skupiać się będzie na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem pacjentów oraz personelu medycznego podczas wykonywania usług medycznych na całym świecie.

– Świadczenie usług medycznych uzależnione jest od zaangażowania wielu przedstawicieli różnych zawodów medycznych, sposobów finansowania, stanu infrastruktury, stosowanych technologii medycznych oraz poziomu kultury bezpieczeństwa w realizacji wielu procesów, m.in. pielęgnacyjnych, diagnostycznych czy terapeutycznych – piszą Panie Profesor. – Ważne jest również rozważenie, w jaki sposób bezpieczeństwo pacjentów może zostać pogorszone, jeśli warunki bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników służby zdrowia nie są zagwarantowane.

Publikacja będzie zbiorem nadesłanych artykułów naukowców z całego świata. Prof. Mędrzycka-Dąbrowska oraz prof. Zorena znalazły się w składzie, który będzie nadzorował proces oceny nadesłanych tekstów. Tematy badawcze to szeroko rozumiane bezpieczeństwo w opiece zdrowotnej, a także m.in.: zmiany w systemie opieki zdrowotnej, rola informatyki medycznej i zaawansowanej symulacji medycznej, problemy z bezpieczeństwem pojawiające się podczas leczenia pacjentów chorych na COVID-19 oraz wszelkie zagadnienia poruszające warunki BHP pracowników ochrony zdrowia.

fot. Paweł Sudara/GUMed