Wiceminister zdrowia z wizytą w GUMed

31.01.2022

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber odwiedził 28 stycznia br. Gdański Uniwersytet Medyczny. Wizyta była okazją do wręczenia indywidualnych i zespołowych nagród Ministra Zdrowia, które otrzymali: prof. Jolanta Wierzba z Zakładu Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego GUMed w uznaniu za całokształt dorobku obejmującego znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej oraz zespół Zakładu Biologii Komórki i Immunologii w składzie: dr hab. Marcin Okrój, prof. uczelni, dr Grzegorz Stasiłojć, mgr Anna Felberg-Miętka oraz mgr Aleksandra Urban za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, a zwłaszcza cykl publikacji Strategia potęgowania immunoterapii poprzez zwiększenie ich zdolności do aktywacji kaskady dopełniacza w patogenezie niektórych chorób autoimmunizacyjnych. W rozmowach udział wzięli: rektor GUMed prof. Marcin Gruchała. prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. studenckich dr hab. Tomasz Smatacz, dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Radosław Owczuk, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Przemysław Rutkowski oraz prodziekan Wydziału Farmaceutycznego dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. uczelni, zastępca kanclerza ds. strategii i rozwoju mgr Katarzyna Grzejszczak oraz rzecznik prasowa Uczelni dr Joanna Śliwińska.


P.Sudara_-__wizyta_wiceministra_zdrowia__sala_senatu_-_010.jpg

od lewej: prodziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Bartosz Wielgomas, prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, zastępca kanclerza Katarzyna Grzejszczak, rektor prof. Marcin Gruchała, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Przemysław Rutkowski, prof. Jolanta Wierzba z Zakładu Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego, rzecznik prasowa dr Joanna Śliwińska, dr Grzegorz Stasiłojć z Zakładu Biologii Komórki i Immunologii, wiceminister zdrowia Piotr Bromber

Wizyta była okazją do prezentacji społeczności studenckiej Pakietu dla Młodych – działań resortu podejmowanych w odpowiedzi na postulaty studentów uczelni medycznych. Zgodnie z założeniami ma on zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a już podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę. Jak podkreślił Wiceminister zdrowia, Pakiet składa się z siedmiu elementów, takich jak: kredyty dla studentów, partycypacja w podejmowanych decyzjach, wzmocnienie kompetencji i umiejętności, nie tylko w zakresie komunikacji, ale również radzenia sobie ze stresem i odpowiedzialnością, zmiana standardów kształcenia, praca dla studenta. młody dydaktyk oraz zmiany w kształceniu podyplomowym.

To dzisiejsze spotkanie to pewne podsumowanie licznych spotkań odbytych ze studentami i rezydentami, również tu, w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w których głos uważnie się wsłuchiwaliśmy. Dziękuję za udział w tej dyskusji i otwarty dialog – mówił wiceminister Piotr Bromber.

Ponadto zaznaczył, że część z zapowiedzianych zmian ma charakter organizacyjny i już są realizowane, natomiast część to zmiany legislacyjne, na których efekty należy poczekać do końca lutego (zmiana standardu kształcenia) i połowy marca (praca dla studenta).

Podczas wizyty w Gdańsku wiceminister Bromber odwiedził również siedzibę Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, gdzie spotkał się z władzami rektorskimi, dziekańskimi oraz wiodącymi naukowcami.


P.Sudara_-__wywiad_z_wiceministrem_-_003.jpg

fot. Paweł Sudara/GUMed