Liderzy Medycyny 2021 wybrani

27.01.2022

Już po raz dwudziesty pierwszy kapituła konkursu Sukces Roku 2021 w Ochronie Zdrowia wybrała liderów medycyny w dziesięciu kategoriach. W kategorii Lider w Ochronie Zdrowia – Media i Public Relations bezkonkurencyjna okazała się Joanna Matuszewska – dziennikarka medyczna Radia Gdańsk, prowadząca w Zakładzie Badań nad Jakością Życia GUMed zajęcia pn. Pacjent z niepełnosprawnością, rehamanagerka w Centrum Chorób Piersi UCK, natomiast Anna Lignowska – zastępczyni dyrektora naczelnego ds. pielęgniarstwa oraz naczelna pielęgniarka UCK otrzymała wyróżnienie w kategorii Menedżer w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 26 stycznia 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. W imieniu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wzięły w niej udział prof. Edyta Szurowska – prorektor ds. klinicznych oraz dr Joanna Śliwińska – rzecznik prasowa. Jako członek kapituły konkursu obecny był również prof. Tomasz Zdrojewski – kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.


liderzy_medycyny_2021.png

Redaktor Joanna Matuszewska jest współtwórczynią i prowadzącą audycji medycznych pod nazwą Bądź zdrów bez kolejki, które od 2017 r. realizowane są z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a od 2019 r. we współpracy także z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Ich celem jest edukacja zdrowotna mieszkańców naszego regionu i szerzenie wiedzy o zdrowiu, profilaktyce chorób i metodach leczenia. Ponadto Joanna Matuszewska jest absolwentką pierwszej edycji studiów podyplomowych Specjalista ds. zarządzania rehabilitacją, wykorzystując wiedzę i doświadczenie w pracy z pacjentami onkologicznymi zarówno w procesie leczenia, jak i rehabilitacji.

Medycyna jest fascynująca i zawsze na topie. Wiele osób szuka w mediach tematów medycznych. Projekt „Bądź zdrów bez kolejki” jest odpowiedzią na potrzeby społeczne. Lekarz nie zawsze ma czas na obszerne wyjaśnienia i edukację. Stąd pomysł audycji na żywo z udziałem ekspertów i słuchaczy – wyjaśnia Joanna Matuszewska. – Pracę dziennikarską łączę z wykonywaniem obowiązków rehamanagera. Moja rola polega głównie na przygotowaniu planu kompleksowej rehabilitacji, który uwzględnia indywidualne potrzeby chorego. Obecnie pracuję nad stworzeniem narzędzia informatycznego do tworzenia takich planów.

Anna Lignowska, zastępczyni dyrektora naczelnego ds. pielęgniarstwa UCK nadzoruje pracę zespołu pielęgniarek w szpitalu klinicznym GUMed. W czasie 13 lat piastowania stanowisk kierowniczych doprowadziła do zwiększenia liczby zatrudnionych wykwalifikowanych pielęgniarek do ponad 1,5 tysiąca.

Już podczas pierwszej rozmowy w sprawie pracy proponujemy ścieżkę rozwoju. Mamy klarowny system dofinansowań, m.in. do podnoszenia kwalifikacji oraz system motywacyjny. To wszystko procentuje – mówi Anna Lignowska, wskazując na główny aspekt swojej działalności, jakim jest ustawiczny rozwój kierowanego przez nią zespołu pielęgniarek.

Ponadto dyrektor Lignowska odpowiedzialna była za wdrożenie w uniwersyteckim szpitalu call center w poradniach specjalistycznych i rejestracji badań, a w czasie pandemii COVID-19 koordynowała pracę pielęgniarek w Punkcie Szczepień Powszechnych.

Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie organizatora konkursu – wydawnictwa Termedia.

fot. Joanna Śliwińska/GUMed