Aktualne zasady funkcjonowania Uczelni

26.01.2022

W związku z pojawieniem się nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 w ostatnich tygodniach w całym kraju obserwujemy znaczący wzrost zachorowań na COVID-19. Obecny wariant – Omikron charakteryzuje szybsze tempo rozprzestrzeniania się niż wariantu Delta, przy łagodniejszym przebiegu choroby u osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Pojawiające się przypadki zakażenia wśród pracowników, doktorantów i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie są, jak dotąd, obecne na szeroką skalę, co jest zapewne związane z wysokim odsetkiem zaszczepienia członków naszej akademickiej wspólnoty. Tak dobry wynik umożliwił nam również w miarę normalne przeprowadzenie zajęć w pierwszym semestrze roku akademickiego 2021/2022.

GUMed kontynuuje kształcenie zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Wykłady realizowane są z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zapewniających synchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi zajęcia. W niespodziewanych bądź wyjątkowych przypadkach (np. nagła izolacja domowa czy kwarantanna grupy studenckiej) dopuszcza się możliwość zmiany sposobu prowadzenia seminariów oraz ćwiczeń z tradycyjnej na nauczanie zdalnie. Decyzję w tym zakresie podejmuje dziekan lub kierownik kierunku. Zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne będą realizowane niezmiennie w kontakcie bezpośrednim, również egzaminy i zaliczenia zostaną przeprowadzone stacjonarnie.

W przypadku pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, dopuszcza się możliwość pracy zdalnej, w tygodniowym systemie rotacyjnym. Decyzję o zmianie systemu pracy podejmuje kierownik danej jednostki, który odpowiada za zapewnienie jej odpowiedniego funkcjonowania i terminową realizację powierzonych zadań.

W trosce o wzajemne bezpieczeństwo, jak również zdrowie pacjentów przebywających pod opieką szpitali klinicznych GUMed, na terenie Uczelni utrzymuje się obowiązek stosowania maski medycznej do zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych/przestrzeniach wspólnych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2021 r. obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 powinny się poddać osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach prowadzących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego. Obowiązek ten dotyczy także studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, jak również osoby zatrudnione oraz realizujące usługi farmaceutyczne i zadania zawodowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym.


#SzczepimySię