Nowe standardy opieki paliatywnej

20.01.2022

dr Leszek Pawłowski
dr Leszek Pawłowski

Dr Leszek Pawłowski z Zakładu Medycyny Paliatywnej GUMed wszedł w skład zespołu specjalistów, którzy opublikowali Standardy organizacyjne specjalistycznej opieki paliatywnej dla pacjentów dorosłych: zalecenia Grupy Ekspertów konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny paliatywnej i pielęgniarstwa opieki paliatywnej – pracę dotyczącą opieki nad pacjentami z zaawansowanymi chorobami.

Dokument opracował zespół powołany przez konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej prof. Wojciecha Lepperta i konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej dr Izabelę Kaptacz, w porozumieniu z pełnomocnikiem Ministra Zdrowia ds. opieki paliatywnej dr. hab. Maciejem Niedźwieckim z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed.

Swoje uwagi do dokumentu zgłosili m.in.: prof. Monika Lichodziejewska-Niemierko, kierownik Zakładu Medycyny Paliatywnej, prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, emerytowana kierownik Zakładu Medycyny Paliatywnej oraz dr hab. Maciej Niedźwiecki.

Dokument powstał w celu zwiększenia dostępności opieki paliatywnej dla pacjentów i ich rodzin, podniesienia jej jakości oraz zapewnienia optymalnego finansowania, a także rozwoju naukowego i poprawy edukacji w tym zakresie. Standardy… są propozycją zmian organizacji opieki paliatywnej w Polsce, a jednocześnie pierwszym tak szerokim opracowaniem, jakie powstało w naszym kraju. Odwołują się do standardów międzynarodowych i wyników Delphi study z udziałem ponad 70 osób. Publikacja stanowi podstawę do dalszej dyskusji i zmian w prawie w zakresie możliwym do realizacji w obecnych warunkach oraz służących dobru starzejącego się społeczeństwa. Praca została poddana szerokim konsultacjom w środowisku opieki paliatywnej, a zwłaszcza w gronie przedstawicieli hospicjów, organizacji pozarządowych i towarzystw naukowych. Wysłuchano także głosów konsultantów wojewódzkich, reprezentantów jednostek akademickich oraz praktyków różnych zawodów i specjalności, zaangażowanych w tego rodzaju działalność.

Pełny tekst publikacji ukazał się w czasopiśmie Palliative Medicine in Practice i jest dostępny w formie online.